+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Bayram'da Oruç tutmak caiz mi,mekruh mu,bunun hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bayram'da Oruç tutmak caiz mi,mekruh mu,bunun hükmü nedir?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bayram'da Oruç tutmak caiz mi,mekruh mu,nedir?


  Reklam  Cevap: Bayram günlerinde oruç tutulur mu,

  Bayram günleri,
  oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 125İbn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, Riyad 2003, III, 336).

  Bugünlerde
  oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir ve bu anlamından ötürü ona “fıtır bayramı (iftar bayramı)” denilmiştir. Ramazan bayramının ilk günü, bir aylık ramazan orucunun iftarı anlamına gelir.

  Böyle toplu iftar gününde
  oruçlu olmak, Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki bunun yakışıksız bir davranış olduğu ortadadır. Allah için kurbanların kesildiği kurban bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah’ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 49).

+ Yorum Gönder
bayramda oruc tutmak