+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazanda Vefat Etmek Hakkında Bilgiler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazanda Vefat Etmek Hakkında Bilgiler

  Reklam
  Sual: Ramazanda Vefat Etmek Hakkında Bilgilere ihtiyacım var bana eğitici bir yazı yazar mısınız ? ? 2. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye

  Cevap: Ramazanda Vefat Etmek Hakkında Bilgiler


  Reklam  Cevap: 11 Ayın Sultanı Ramazan (oruç) ayı bildiğiniz gibi 4 büyük kitabın indiği aydır ve insanların Allah'a en yakın olduğu aydır. Peki bu ay da yani Ramazan ayında vefat eden kişinin cennete gitmesi mümkünmüdür. Oruçluyken vefat etmek hakkında ve bir çok kişi tarafından merak edilen ramazan ayında ölmek hakkında bilgiler  Ramazanda ölen kimse hakkında bir rivayet bilinmiyor ancak cuma günü ölen kimse hakkında rivayet bulunmaktadır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur..

  Başta cuma günü ve gecesi olmak üzere, Kadir Gecesi gibi diğer gün ve gecelerde vefat edenlere Cenab-ı Hak o vakitlerin hürmetine ayrı bir muameleye tabi tutacaktır. Mübarek gün ve gecelerde yapılan amel ve ibadetlerin sevabı, diğer günlere göre daha fazla olacağı gibi, o vakitlerde ölen mü’minler de ayrıca Cenab-ı Hakkın af ve mağfiretine nail olurlar.

  Meselâ hadislerde Kadir Gecesinde Cenab-ı Hakk'ın, Benîkelb kabilesinin koyunlarının sayısınca mü’mini affedeceği bildirmektedir ki, şayet o mü’min böyle bir gecede, ölmeden önce Cenab-ı Hakk'ın affına mazhar olmuşsa, haliyle bu nimetten faydalanacak ve kurtulacaktır. Bunun gibi Ramazan ayı gibi mübarek bir ayda vefat etmek de bir rahmet vesilesi olabilir. Fakat îmansız, içinde düşmanlık hissi bulunan kimseler bu bahsin dışındadır.

+ Yorum Gönder
ramazan ayında vefat etmek,  ramazanda vefat etmek,  oruc ayinda vefat etmek