+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Sahur kargaşası (uyandığımızda vakit var zannıyla yedik içtik) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sahur kargaşası (uyandığımızda vakit var zannıyla yedik içtik)

  Reklam
  Sual: Annem iftardan sonra yürüyüşe çıkar , belirli bir saatte gelir eve ya Kuran okur , televizyon izler ya da sahura bir şeyler hazırlar sahura kadar uyumaz vakit yaklaşınca da bütün aileyi uyandırır sofraya geçeriz.Bugün fazla yürüdüğünden yorgun düşmüş uyuya kalmış.O yüzden evde hiç kimse sahura kalkamadı.Ben gözümü açtığımda 8 dk var diye herkesi uyandırdım meğer 1 saat geçmiş üzerinden.O sinirle babam kızgınlıkla bir bardak süt içip yattı.Daha güneş doğmamıştı.Bu durumda ne olur ? Annemin tövbe etmesi lazım mı ? Babam şu an işte oruç tutuyor mu bugün tam bilmiyorum tutuyorsa gece imsaktan 1 saat sonra içtiği süt orucuna mani olur mu ? Ben nasıl olsa sahura kalkmak zaten niyet diye niyet etmiyordum sahura kalkamadık 1 saat sonrasında niyet edip yattım orucum kabul olur mu ? Kargaşadayım şimdiden teşekkürler. ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Sahur kargaşası (uyandığımızda vakit var zannıyla yedik içtik)


  Reklam  Cevap: imsak vaktinin girmesiyle ne birşey yer nede içebilirsiniz yenildiği taktirde o günün kazasını tutarsınız.
  Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz.
  Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek
  lazımdır.

  Hanefi mezhebine göre ise kazaya kalmış Ramazan, nafile ve
  muayyen nezir oruçları için niyet gece vakti getirilebildiği gibi gündüz öğleden
  önce de getirilebilir.


+ Yorum Gönder