+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan ayı ve oruç ile ilgili kavramlar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan ayı ve oruç ile ilgili kavramlar nelerdir?

  Reklam
  Sual: Ramazan ayı ve oruç ile ilgili kavramlar nelerdir? Ramazan ayı ve oruç hakkındaki kavramları yazar mısınız ? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ramazan ayı ve oruç ile ilgili kavramlar nelerdir?


  Reklam  Cevap: İmsak
  Oruçlu olan insanın orucu bozan şeyleri yapmamaya başlaması gereken zamandır. İmsak vaktinde tan yeri ağarmaya başlar. İmsakla beraber artık oruç başlamıştır.

  Sahur
  Oruç tutmak için gecenin imsaktan önceki vaktinde yenen yemeğe sahur denir. Efendimiz bir hadislerinde “Sahura kalkıp sahur yemeği yiyin. Zira sahurda bereket vardır.” (Buhari, Savm 20) buyuruyorlar.

  Oruç
  İmsak vaktinden (ikinci fecir) akşam güneş batıncaya kadar hiçbir şey yememek, içmemek ve cinsel münasebette bulunmamaktır.

  İftar
  Orucun bitirilmesi gereken vakittir. Bu da akşam güneşin batmasıyla olur. Akşam namazını bildirmek üzere okunan ezan aynı zamanda iftar vaktini de bildirmektedir. Akşam ezanı okununca geciktirmeden iftar yapılmalıdır. Bir hadis, iftarda acele edilmesi gerektiğini şu şekilde ifade eder: “İnsanlar iftarı yapmakta acele ettikleri sürece, hayır üzere devam etmiş olurlar.” (Buhari, Savm 45)

  Teravih
  Ramazan ayında yatsı namazıyla birlikte kılınan, yirmi rekatlık bir namazdır.

  Fidye
  Sürekli bulunan bir hastalıktan veya yaşlılıktan dolayı oruç tutamayanların tutmaları gereken her gün için bir fakiri doyuracak miktarda tasaddukta bulunmalarına fidye denir. Fidye sürekli hastalar, çok yaşlı kimseler için bir sevaba ortak olma vesilesidir.

  Fitre
  Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların Ramazan bayr***** ulaşmalarının bir şükrü olarak yerine getirmeleri gereken bir ibadettir. Buna fıtır sadakası da denmektedir. Aile reisi bütün aile fertleri adına, fakirlerin de bayrama aynı toplumun bir ferdi olarak kavuşması ve sevinmesi için fitreyi verir. Müslüman’ın, normal bir insanın bir günlük yiyeceği miktarda fitre vermesi en uygun olandır.

  İ’tikaf
  Ramazan ayının son on gününde ibadet niyetiyle bir insanın, belli kurallara uyarak bir mescitte inzivaya çekilmesidir. Allah Rasulü (sas) Medine’ye hicretten sonra Ramazan’ın son on gününü i’tikafta geçirirdi. Bazı alimler bir saat bile i’tikaf yapılabileceğini söylerler. Önemli olan insanın, hayatın bunca telaşesi içinde belli bir süre de olsa Rabbiyle baş başa kalması ve kendini ibadete vermesidir.

  Keffaret
  Ramazan orucunu kasten bozan kimsenin bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak peşi peşine iki ay oruç tutmasıdır. Keffaret, orucu tutmamanın değil; tutulan orucu kasten bozmanın cezasıdır. Oruçlunun dikkat etmesi gereken durumlar: Başlanmış olan orucu bilerek bozmanın dünyevi bir karşılığı olarak keffaret orucu cezası vardır. Ramazan’da bile bile yemek yiyip bir şeyler içmek ve cinsel ilişkide bulunmak orucu bozduğu gibi keffaret gerektirir. Bu keffaretin peşi peşine olması şarttır. Kısaca ifade etmek gerekirse, bir şey yiyip içme ve cinsel ilişkide bulunmayla, bu kapsamda değerlendirilen şeyler orucu bozar. Bunlar bilinçli ve kasten olursa orucu bozdukları gibi keffaret gerektirirler. Ancak unutarak bunları yapan bir kimse, ne yaptığının farkına vardığı an bunları terk ederse orucu bozulmayacağı için kaza ve keffaret orucu tutmasına gerek yoktur. 3. Misafir
  Çok güzeldi teşekkürler muhasabi

 4. Misafir
  allah (c.c.) sizden razı olsun son dakikada yaptım ödevimi :D

 5. Misafir
  Allah Sizden razı olsun bu kavramlar sınavım için çok işime yarayacak teşekkürler

 6. Misafir
  çok güzel yazılımdan kesin yüksek alcam saolun

 7. Misafir
  sınavım için hazırlandım inşallah iyi puan alırım

 8. jerusselam
  Devamlı Üye
  Ramazan Ayı ve Oruçla İlgili Kavramlar
  Ramazan orucu ile ilgili bilgi için ALLAH razı olsun bilgimiz tazeleniyor sizin sayenizde.


 9. Misafir
  iyi kardeşim yapanın eline şağlık

 10. Misafir
  aferin ozaman alkış sa

 11. Misafir
  Çok çok teşekkür ederim ama Mukabeleyi de açıklarmısınız

 12. Sabri
  Devamlı Üye
  ramazan ayı ile ilgili kavramlar nelerdir
  ama Mukabeleyi de açıklarmısınız
  Mukabele, karşılıklı Kuran okumak, bir hafızın ezberden okuyup cemaatin onu dinlemesine mukabele denir.

  ramazan ayı ve oruçla ilgili kavramlar nelerdir? madde madde


  • İmsak
  • İftar
  • Sahur
  • Teravih
  • Savm
  • Mukabele
  • Kadir gecesi


+ Yorum Gönder