+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Üç şey vardır orucu bozmaz hadisinde çelişkimi var açıklarmısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Üç şey vardır orucu bozmaz hadisinde çelişkimi var açıklarmısınız?

  Reklam
  Sual: siteniz de okudum

  13) Üç şey vardır orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak
  14) Hacamat ettiren de, hacamat eden de orucunu açmıştır

  Bu iki hadis arasındaki çelişkiyi ( ya da ben öyle anladım ) açıklar mısınız ? ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Üç şey vardır orucu bozmaz hadisinde çelişkimi var açıklarmısınız?


  Reklam  Cevap:
  Hadis kaynaklarında, Resûl-i Ekrem (asv)'in hacamat yapanın da yaptıranın da orucunun bozulacağını söylediği(15), kendisinin oruçlu iken hacamat yaptırdığı(16), hacamatın orucu bozmayacağını ifade ettiği(17) şeklinde farklı rivayetler yer almaktadır.

  Enes b. Mâlik, oruçlu iken hacamat yaptırmadıklarını ifade ederken bunu hacamatın oruçluya sıkıntı vereceği hususuna bağlamaktadır.(18) Birinci hadisi esas alan Hanefiler'e göre hacamat orucu bozar. Fakat çoğunluk bu hadisin neshedildiğini ileri sürerek hacamatın orucu bozmayacağını belirtir. Buna rağmen bu âlimler de oruçluya sıkıntı verebileceğinden hareketle hacamatın iftardan sonraya bırakılmasını tavsiye ederler.
  Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, "Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur." hadisinin "hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır." şeklinde anlaşılmalıdır. Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır. Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolayı hoş karşılanmadığını söylemiştir. (19) Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz.
 3. Misafir
  sa kardeşler hacamat yapan kanı emdiği için orucu bozar yazmışınız ben hacamatcıyım hacamatın pompası vardır kimse kanı emmez

 4. @hmet
  Üye
  oruçlu iken kan vermek yani hacamat yapmak orucu bozmaz.

+ Yorum Gönder
üç şey vardır orucu bozmaz