+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Sahura kalkamadım uyandığımda niyet etsem orucum kabul olurmu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sahura kalkamadım uyandığımda niyet etsem orucum kabul olurmu ?

  Reklam

 2. arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Aleykum selam kardeşim. Ramazan orucu, adak orucu ile diğer nafile oruçlara öğlen vakti girmeden kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Bu durumda sende niyet edebilirsin ve orucunu tutabilirsin. Allah kabul etsin kardeşim.

 3. Misafir
  - merhaba ben gece 5.20 de kalktim az bisey yemek yedim.acaba orucum kabul mu

  - sahura kalkamadım 9ğlene kadar vaktim var o vakitte nasil niyet edebilirim

  - sahura kalkamadim.ramazan orucuna nasil niyet edicem. Hayirli gunler.

 4. Misafir
  Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir?

  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.

  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır. Ancak, İbn Hacer diyor ki: Şafii olan kimse Ramazan`da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin.
  Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim" dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu geçerli olur..
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 5. Misafir
  Selam ben sahura kalkamadim kalktigimda saat 4:30 du su icip niyetlenip uyudum orucum kabul olmusmudur

 6. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum. 4:30 dediğin vakitte eğer imsak vakti başlamışsa orucun bozulmuştur. Asıl olan imsak vaktinin geçmemiş olmasıdır.

 7. Misafir
  slm aleyküm her zaman sahura kalkıyorum ama bu gece kalkamadım. uyuyup kalmışım. gözümü açtım saat 07:00 niyette etmedim niyet etsem orucum kabul olurmu acaba? tşkler

 8. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Evet bu durumda niyet edebilirsin hatta öğle olmadan bir saate kadar eğer orucu bozacak bir şey yapmamışsan niyet edebilirsin.

 9. Misafir
  akşam çok hastaydim ertesi günde hastalığım devam eder diye sahura kalkmadim ama sabah uyandigimda hiçbir seyim yoktu bu yüzden saat 11 de niyetimi getirdim kabul olurmu?

 10. arifselim
  Yönetici
  Geçmiş olsun. Evet kardeşim bu şekilde niyet ederek orucun geçerlidir. Öğle olmadan bir saat öncesine kadar eğer orucu bozacak bir şey yapılmamışsa niyet edilebilir.

 11. Misafir
  Selamın aleyküm ben geceleri sahura kalkamiyorum gece yatmadan önce niyet etsem oruç tutabilirmiyim

 12. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Evet uyumadan önce de niyet edebilirsin. Sahura kalkmak ise sünnettir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
sabah niyet edilen oruç kabul olurmu,  sahura kalkamadim orucum kabul olurmu,  sahuru kaçırdım ne yapmalıyım,  sahura kalkamadım sabah niyet ettim,  sahura kalkamadım sabah niyet etsem olurmu,  imasak da niyetlenemedim sabah uyaninca niyetlendim orucum kabul olurumu,  sahura kalkmayı unutmak