Konusunu Oylayın.: Fitil Kullanmak Orucu ve Abdesti Bozar mı?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Fitil Kullanmak Orucu ve Abdesti Bozar mı?
 1. 31.Temmuz.2012, 02:17
  1
  Misafir

  Fitil Kullanmak Orucu ve Abdesti Bozar mı?


  Fitil Kullanmak Orucu ve Abdesti Bozar mı? Mumsema Fitil Kullanmak Orucu ve Abdesti Bozar mı ? Fitil kullanana bir kişinin abdesti veya orucu bozulur mu ?


 2. 31.Temmuz.2012, 02:17
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
 3. 31.Temmuz.2012, 13:44
  2
  Muhasibi
  Editör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,810
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 160
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Fitil Kullanmak Orucu ve Abdesti Bozar mı?
  Fıkıh ve ilmihal kitaplarına göre fitil kullanmak orucu bozar. Fakat Allah orucu “yemek, içmek ve cinsel ilişkiden uzak kalmak” şeklinde tarif etmiştir. Fitil kullanmak ne yeme ne de içme sayılır! Tedavi maksatlıdır ve ağız – burundan vücuda girmemektedir. Bu açıdan biz orucu bozmayacağı kanaatindeyiz. Fakat fitilin kullanım amacını da dikkate almak gerekir. Eğer gerçekten bir hastalığın tedavisi içinse problem olmaz. Fakat kişiye kuvvet verici, gıda sağlayıcı bir fitilse o zaman bundan da kaçınmak gerekir.


 4. 31.Temmuz.2012, 13:44
  2
  Editör  Fıkıh ve ilmihal kitaplarına göre fitil kullanmak orucu bozar. Fakat Allah orucu “yemek, içmek ve cinsel ilişkiden uzak kalmak” şeklinde tarif etmiştir. Fitil kullanmak ne yeme ne de içme sayılır! Tedavi maksatlıdır ve ağız – burundan vücuda girmemektedir. Bu açıdan biz orucu bozmayacağı kanaatindeyiz. Fakat fitilin kullanım amacını da dikkate almak gerekir. Eğer gerçekten bir hastalığın tedavisi içinse problem olmaz. Fakat kişiye kuvvet verici, gıda sağlayıcı bir fitilse o zaman bundan da kaçınmak gerekir.

+ Yorum Gönder