+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Sahurda su içerken ezan okunması hakkında soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sahurda su içerken ezan okunması hakkında soru

  Reklam
  Sual: Selamun Aleyküm

  Bugün sahur yaparken televizyona baktım trt2 habere 3 dk var diyordu izmir için bende gittim su içmeye 2 , 3 bardak içtim sonra tam son bardağıda içerken ezan sesini duydum ama tam değil böyle acaba bana mı öyle geliyor diye sonra baktım ezan okunuyordu ekrandada tam izmir için sahur vakti diyordu son bardağı ezan okunurken galiba içtim orucu bozmadan devam ettim ama içimde bir kuşku kaldı.Orucum bozulmuşmudur ? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Sahurda su içerken ezan okunması hakkında soru


  Reklam  Cevap: Eğer imsak vaktinin girdiği andan itibaren içmişsen orucun bozulur...

 3. ser-a
  Üye
  Ezan okunmadan önce bir bardak suyu içmeye başladığın anda,ezan okunduğunda o suyun yarım bırakılmamasında bir sakınca yoktur.Bununla ilgili hadis vardır.Araştırabilirsiniz.Yani Bir kaç dakikalık bir süre için yarım kalan yeme içmede bir sıkıntı yok.Ama Ezan okunurken yemeğe başlanmaz.Ezan bitinceye kadar değil,yarım kalan bir suyun,bir çorbanın bitirilmesine kadar cevaz olduğu bildiriliyor.Bununla ilgili şu hadisi inceleyin,Ebu Hurayra (r.anh)den rivayete göre, şöyle demiştir:
  Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Biriniz kap elinde iken ezanı işitirse ihtiyacı kadar yiyip içsin" (Musned: II-423)

  (Ebu Davud bu hadisi C. 2, S.258, H: 2350 de sened ve şerhsiz olarak aktarmıştır.)

  İslamiyet samimiyet ve kolaylık dinidir.Halis niyetle yapılan samimiyet derecesi yüksek olan bilmeden ve istemeyerek yapılan hata ve yanlışlarda sevabı umulan bir ibadetin bu hata ve yanlış dolayısıyla terki doğru değildir.Hele ki ramazan orucu gibi bir farz olan oruç için.


+ Yorum Gönder