Konusunu Oylayın.: Farz olduğunu inkar etmeden Ramazanda oruç tutmayanın hükmü nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Farz olduğunu inkar etmeden Ramazanda oruç tutmayanın hükmü nedir?
 1. 25.Temmuz.2012, 02:12
  1
  Misafir

  Farz olduğunu inkar etmeden Ramazanda oruç tutmayanın hükmü nedir?


  Farz olduğunu inkar etmeden Ramazanda oruç tutmayanın hükmü nedir? Mumsema Farz olduğunu inkar etmeden Ramazanda oruç tutmayanın hükmü nedir?


 2. 25.Temmuz.2012, 02:12
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Farz olduğunu inkar etmeden Ramazanda oruç tutmayanın hükmü nedir?

 3. 25.Temmuz.2012, 06:03
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,774
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Farz olduğunu inkar etmeden Ramazanda oruç tutmayanın hükmü nedir?
  Kim kasten özürsüz olarak Ramazan orucunu tutmazsa, alimlerin iki görüşünden en doğru olanına göre kafir olmaz fakat büyük günah işlemiş olur. Çünkü bu konuda gelen delillere göre, kim farz olduğunu inkar etmeden tembellikten dolayı orucu terk ederse kafir olmaz. mazeret sahibi olarak tutamadığı her gün için ya birebir oruç tutar yada hergün bir fakiri doyurur,mazeretsiz tutulmayan orucun kazası yoktur,zira kişi orucu bilerek terketmiştir,peygamber s.a.v(ramazanda tutulan bir oruç,ramazan harici tutulan bin oruçtan hayırlıdır buyurur, gücü yettiği halde zekât vermeyen ve hac yapmayan da kafir olmaz. Geçmişte vermediği senelerin zekâtını verir. Yine ALLAH'a tevbe ederek yapmadığı haccını yapar. Böyle birinin, farz olduğunu inkar etmediğinden dolayı kafir olmayacağına dair şer'i deliller vardır. Bir hadiste geçtiği üzere, zekâtı kabul ettiği halde malının zekâtım vermeyenin, kıyamet günü o mal ile azap edileceği daha sonra da (ALLAH'ın dilemesine göre) ya cennete yada ateşe gideceği vardır.


 4. 25.Temmuz.2012, 06:03
  2
  Devamlı Üye  Kim kasten özürsüz olarak Ramazan orucunu tutmazsa, alimlerin iki görüşünden en doğru olanına göre kafir olmaz fakat büyük günah işlemiş olur. Çünkü bu konuda gelen delillere göre, kim farz olduğunu inkar etmeden tembellikten dolayı orucu terk ederse kafir olmaz. mazeret sahibi olarak tutamadığı her gün için ya birebir oruç tutar yada hergün bir fakiri doyurur,mazeretsiz tutulmayan orucun kazası yoktur,zira kişi orucu bilerek terketmiştir,peygamber s.a.v(ramazanda tutulan bir oruç,ramazan harici tutulan bin oruçtan hayırlıdır buyurur, gücü yettiği halde zekât vermeyen ve hac yapmayan da kafir olmaz. Geçmişte vermediği senelerin zekâtını verir. Yine ALLAH'a tevbe ederek yapmadığı haccını yapar. Böyle birinin, farz olduğunu inkar etmediğinden dolayı kafir olmayacağına dair şer'i deliller vardır. Bir hadiste geçtiği üzere, zekâtı kabul ettiği halde malının zekâtım vermeyenin, kıyamet günü o mal ile azap edileceği daha sonra da (ALLAH'ın dilemesine göre) ya cennete yada ateşe gideceği vardır.
+ Yorum Gönder