+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan orucu ne zaman başlar Hilal nedir nasıl görülür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan orucu ne zaman başlar Hilal nedir nasıl görülür?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ramazan orucu ne zaman başlar Hilal nedir nasıl görülür?


  Reklam  Cevap: Ramazanı şerif, kamerî aylardandır. Bunların sübutu hilâllerin, yeni yeni ayların görülmesiledir. Binaenaleyh Şabanı şerifin yirmi dokuzuncu günü gurup vaktinde nâsın hilâli araştırmaları bir vecibedir. Hilâli görürlerse ertesi günü ramazan orucuna başlarlar. Hava mağmum, yani: Bulutlu, dumanlı olup ta hilâl görülemezse Şabanı şerifi otuz gün olarak tamamlar, sonra başlarlar.Maahaza Şabanı şerifin hilâlini de Recebi şerifin yirmi dokuzunda araştır­mak münasiptir. Bu veçhile Şabanın kaç gün olduğu daha iyi anlaşılmış olur.
  Ramazanı şerifin yirmi dokuzuncu günü de gurubu müteakkip Şev­val ayının hilâli araştırılır, görülürse bayram yapılır, görülmezse Ramazanı Şe­rif otuz gün tutulur.
  Kamerî aylar, bazan otuz, bazan yirmi dokuz gün olur. Yay şeklin­de görülen her yeni aya üçüncü gecesine kadar «Hilâl» denildiği gibi her ayın yirmi altıncı, yirmi yedinci geceliğine de «Hilâl» denir. Diğer günlerdekine de «Kamer = Ay» denilir.

+ Yorum Gönder