+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruç nedir? Oruç kelimesinin anlamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruç nedir? Oruç kelimesinin anlamı

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Oruç nedir? Oruç kelimesinin anlamı


  Reklam  Cevap:
  Orucun kelime anlamı

  Oruç Farsça bir kelimedir. Kelimenin aslı “günlük” anlamına gelen “Ruze”dir. Önceleri “Oruze” olarak kullanılmış, daha sonra oruç şeklinde ifade edilmeye başlanmıştır. Arapçada orucun karşılığı “savm” kelimesidir.
  Savmın anlamı yemek-içmekten kendini tutmak, hareketsiz kalmak ve her şeyden elini eteğini çekmektir.

  Kur’an’da savm “susmak” anlamında da kullanılmıştır. Ayrıca oruç sadece İslam dininin muhataplarına değil geçmiş kavimlere de farz kılınmıştır.


  Oruç nedir
  İslâm'ın beş temelinden biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Oruç, hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır.


  Oruç tutmak suretiyle Allah'ın emrini seve seve yerine getiren mü'minlerin bağışlanacağını, günahlarının affedileceğini müjdeleyen Peygamberimiz şöyle buyuruyor: "Bir kimse inanarak ve mükâfatını umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır."

  Oruç, bütün dinlerde (inanç sistemlerinde) meşru kılınmış önemli bir ibadettir. İslam, orucun diğer semavi olan ve olmayan dinlerdeki ibadet dışı boyutuna son vermiştir. İslam, orucun yalnız şekli ile yetinmeyip, onun manevi hakikatine de gereken önemi vermiştir. İslam'da oruçla birlikte yalnızca; yemek yemek, cinsi yakınlıkta bulunmak gibi eylemler yasaklanmakla kalmamış, bununla birlikte; orucun gayesini, ruhi ve ahlaki kaidelerini bozan her türlü davranış da yasaklanmıştır
  alıntı 3. Misafir
  Oruç günlük anlamına gelir.

+ Yorum Gönder
oruç kelime anlamı,  oruç kelimesinin anlamı nedir,  oruç nedir,  orucun kelime anlamı nedir,  oruç anlamı,  orucun anlamı,  ofuc ne kelime