+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Yahudiler nasıl oruç tutar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yahudiler nasıl oruç tutar?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yahudiler nasıl oruç tutar?


  Reklam  Cevap: Yahudilikte Oruç
  Yom Kippur, (Kefaret Günü), Musevilikte Musevi Takvimi’nin ilk ayı olan Tişri ayının 10. günü yaklaşık 26 saat boyunca tutulan büyük oruçtur.
  Museviliğe göre bir insanın kaderi bir yıl önceki hâl ve hareketlerine göre yazılır. Bir yıl boyunca iyi ve hayırlı işler işleyen kişilerin kaderi bir yıl sonra için iyi yazılır.
  Musevi Yılbaşısı olan Roşaşana ile Yom Kippur arasındaki 10 gün boyunca bir vicdan muhasebesi yapılır ki buna İbranice teşuva (geriye dönme) denir. On gün boyunca, o yıl içinde yapılan tüm hatalı davranışlar gözden geçirilir insanlara karşı yapılan haksızlıklar için insanlardan özür dilenir ve helalleşilir. Yehova’ya (Tanrı) karşı işlenen suçlar için de tövbe edilir. 9. günün akşamı güneş batmadan bir saat önce oruca başlanır. 26 saat aralıksız sürecek olan oruç boyunca şunlar yasaktır:
  Yemek yemek ve içmek
  Yıkanmak
  Parfüm sürünmek
  Cinsel münasebette bulunmak
  Çalışmak
  Ateş yakmak
  Sabah erkenden kalkıp Sinagog’a gidilir ve yaklaşık 12 saat boyunca Sinagog’da aralıksız Yom Kippur için yapılan dualar, tövbeler ile vakit geçirilir. Güneşin batmasından yaklaşık 40 dakika sonra Tokea adı verilen kişi koç boynuzundan yapılmış bir boruyu (Şofar) çalarak orucun bittiğini ilan eder. Bu oruç yaklaşık 25-25.5 saat sürer.
  Şofar’ın çalınmasıyla birlikte tören sona erer ve Tanrı’nın insanların gelecek yıl için kaderini yazdığına ve iyi kişileri hayat kitabına (Sefer Hayim) yazdığına inanılır.
  diyanet.gov.tr
+ Yorum Gönder
yahudilikte oruç ,  yahudi orucu,  yahudi orucu nasıl tutulur,  yahudiler nasıl oruç tutar,  yahudiler oruç tutar mı,  yahudilerde oruc,  yahudilerin orucu