+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan Oruç fidyesi ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan Oruç fidyesi ne demektir?

  Reklam
  Sual: Ramazan Oruç fidyesi ne demektir? Ramazan Oruç fidyesi ne anlama gelmektedir Ramazan Oruç fidyesinin anlamını yazar mısınız ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ramazan Oruç fidyesi ne demektir?


  Reklam  Cevap: Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dini-mali yükümlülüktür.

  İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur'an-ı Kerim'de, "Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder." (Bakara.2/184) buyurulmaktadır.

  Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Sadaka-i Fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır.

  Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkanı el vermeyen kimse Allah'dan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır.

  Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verileceği gibi, Ramazan ayı içerisinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.
  Diyanetgov.tr 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Orucun fidyesi ne demektir?
  Oruç fidyesi tanımı kısaca

  Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında bir takım kusurların işlenmesi halinde ödenen dini-mali yükümlülüktür. Örneğin İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebi ile oruç tutamayan ve daha sonra da kazası mümkün olamayan kimse oruç tutmadığı her güne bir fidye öder.


+ Yorum Gönder