+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Mevlit kandili için cuma günü oruç tutulurmu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mevlit kandili için cuma günü oruç tutulurmu

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: mevlit kandili için cuma günü oruç tutulurmu


  Reklam  Cevap: Cuma gününe denk gelen bu Mevlüt kandilinde oruç tutmanın hükmü nedir?

  Cuma günü oruç tutmak tenzihen mekruh görülmüştür. Ancak Arefe veya kandil gibi mübarek günler cuma gününe denk geldiği takdirde, tutulmasının bir mahzuru yoktur.

  Cumada yalnız olarak oruç tutmanın mekruh olmasının sebebi Hz. Peygamber (asm)'in şu hadisidir:


  "Geceler arasında sadece cuma gecesini ibadete tahsis etmeyin; yine günler arasında oruç tutmak için sadece cuma gününü tahsis etmeyin. Ancak sizden biri adeti olan bir orucu tutuyorsa bu müstesnadır."


  (Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir. Cemaat de onu Ebu Hureyre'den rivayet etmiştir. Lafzı şudur: "Önce veya sonra bir gün oruç tutmadan sadece cuma günü oruç tutmayın." (Neylü'l Evtar, 4, 249; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Vehbe Zuhayli, c.3, s. 124)

  Hadis-i Şerifte belirtilen "...sizden biri adeti olan bir orucu tutuyorsa bu müstesna" ifadesinden Kandil günleri oruç tutmayı adet edinenler Cuma günü kandile denk gelirse yalnız cuma günü oruç tutabilir manası çıkar.

+ Yorum Gönder
mevlid kandilinde oruç tutulur mu,  mevlid kandili oruç tutulur mu,  mevlid kandilinde oruç tutulurmu,  mevlit kandilinde oruc tutulurmu,  mevlit kandilinde oruç tutulur mu,  mevlit kandili günü oruç tutulurmu