Konusunu Oylayın.: Oruc tutamayan hasta kisi ne kadar fidye vermelidir?(hasta seker hastası)

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Oruc tutamayan hasta kisi ne kadar fidye vermelidir?(hasta seker hastası)
 1. 13.Aralık.2011, 17:16
  1
  Misafir

  Oruc tutamayan hasta kisi ne kadar fidye vermelidir?(hasta seker hastası)


  Oruc tutamayan hasta kisi ne kadar fidye vermelidir?(hasta seker hastası) Mumsema Oruc tutamayan hasta kisi ne kadar fidye vermelidir?(hasta seker hastası)


 2. 14.Aralık.2011, 03:46
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,685
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Oruc tutamayan hasta kisi ne kadar fidye vermelidir?(hasta seker hastası)
  Uzman bir hekim tarafından oruç tutması halinde hasta olacağı bildirilen kimse de hasta hükmündedir. Şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesi vaciptir. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara 2/184) buyurulmaktadır. Bu ayetten hareketle fidye miktarının, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek olarak anlaşılmıştır. Fidye miktarı bir sadaka-ı fıtır miktarıdır. Bu yıl ki fitre miktarı asgari 6.50 tldir.
  Sakarya il mftlğü 3. 14.Aralık.2011, 03:46
  2
  Silent and lonely rains  Uzman bir hekim tarafından oruç tutması halinde hasta olacağı bildirilen kimse de hasta hükmündedir. Şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesi vaciptir. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara 2/184) buyurulmaktadır. Bu ayetten hareketle fidye miktarının, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek olarak anlaşılmıştır. Fidye miktarı bir sadaka-ı fıtır miktarıdır. Bu yıl ki fitre miktarı asgari 6.50 tldir.
  Sakarya il mftlğü


+ Yorum Gönder