+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Her kim Muharrem´in ya 9. ve 10. günü ya da 10. ve 11. günlerini oruçlu geçirirse 2 yıl ibadet etmiş olur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Her kim Muharrem´in ya 9. ve 10. günü ya da 10. ve 11. günlerini oruçlu geçirirse 2 yıl ibadet etmiş olur

  Reklam
  Sual: "Her kim Muharrem´in ya 9. ve 10. günü ya da 10. ve 11. günlerini oruçlu geçirirse 2 yıl ibadet etmiş olur, her kim bunu duyurursa 80 yıl ibadet etmiş olur." hadis olduğu söylenmektedir, doğruluğu var mıdır? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: "Her kim Muharrem´in ya 9. ve 10. günü ya da 10. ve 11. günlerini oruçlu geçirirse 2 yıl ibadet etmiş olur..


  Reklam  Cevap: - “Bu bilgiyi 20 kişiye haber verirse 80 yıl ibadet etmiş gibi olur" sözü hadis değildir. Bu gibi ifadelerin üzerindeki abartılar da bunların hadis olmadığının bir belgesidir. Bununla beraber, sahih hadis kaynaklarında da böyle bir rivayete rastlayamadık. Ramazan orucu gibi farz bir oruç için söz konusu olmayan böyle bir sevap, sünnet olan Aşure orucu için söz konusu olması düşünülemez.
  - Aşure gününün fazileti hakkında şu hadis-i şerife bakılabilir:
  Ebu Katade anlatıyor: Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “... Arefe günü tutulan orucun bir sene önce ve bir sonraki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum. Aşure günü orucunun da bir sene önceki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum”(Müslim, Sıyam, 196).
  - Abdullah b. Abbas anlatıyor: Hz. peygamber(asm) Aşure günü oruç tutup ve insanlara da o gün aruç tutmayı emredince, ‘o gün Yahudi ve Hıristiyanlar tarafından büyük bir gün olarak kabul edildiğini’ söylediler. Bunun üzerine peygamberimiz: “Gelecek yıl inşallah dokuzuncu günü (de) tutacağız’ diye buyurdu. Fakat bir yıl sonraya kavuşmadan vefat etti. Diğer bir rivayette ise, “Eğer gelecek yıla ulaşırsam, mutlaka dokuzuncu günü(de) tutacağım" ifadesi yer almaktadır(Müslim, Sıyam, 133-134).
  - Ahmed b. Hanbe’in İbn Abbas’tan naklettiğine göre, resulullah(asm) şöyle buyurdu: “Aşure günü orucunu tutun, fakat -Aşure gününden bir gün önce veya bir gün sonra da (9-10, veya 10-11. günü) oruç tutmak suretiyle- Yahudilere muhalefet edin”(bk. İbn Hacer, 4/245).
  - İslam alimleri, yukarıdaki farklı hadis rivayetlerinden hareketle Aşure orucunun üç şekilde tutulabileceğini söylemişlerdir: Yalnız Aşure günü, Tasua ve Aşure(9-10) günü, Tasua-Aşure-Ahade aşer(9-10-11) günü(İbn Hacer, 4/246). Tabii ki burada on ve on birinci günü oruç tutma alternatifi de akla gelebilir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder