+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yorum: Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir?

  Reklam
  Yorum: Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir? isimli yazı www.Mumsema.com

  - Yemini dille söylemek gerekir mi yoksa*içimden"yaparsam şöyle olsun"şeklinde yeminde bulunsam geçerli olmaz mı?

  - Merhabalar, ben bir yemin ettim ama onu tutamadım oruç tutmam gerektiğini biliyorum yemini bozduktan hemen tutmak zorundamiyim ( bir sinirle soyledim )

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir?


  Reklam  - İçinden geçen yeminler geçerli değildir. Yeminin yemin olması için, dil ile telaffuz edilmesi gerekir. Bu sebeple, insanın kendi içinden tasavvur ettiği bir yemin, yemin sayılmaz.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/397-98).

  - Merhabalar. Bir yeminin kefaretini geciktirmeden ilk fırsatta yerine getirmelidir. İlk önce kefareti ödenmelidir. Eğer buna gücü yetmezse 3 gün oruç tutmalıdır.

 3. Misafir
  Bütün mezheplerde mi yemin şartları aynı yani hanefi mezhebine görede geçersiz midir içimizden edilen yeminler?

 4. Selam2
  Üye
  Verilen cevaplar hanefi mezhebine göredir zaten. Türkiyede en yaygın mezhep budur. Eğer farklı bir mezhebe göre yazılırsa o zaman o mezhep ismi belirtilir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
yemin kefareti orucuna nasıl niyet edilir,  yemin orucuna nasıl niyet edilir,  yemin bozma orucuna nasıl niyet edilir,  yemin bozma orucu niyeti,  kefaret orucuna nasıl niyet edilir,  yemin orucu niyeti,  yemin bozma orucu nasıl tutulur