+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yorum: Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir?

  Reklam
  Yorum: Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir? isimli yazı www.Mumsema.com

  - Yemini dille söylemek gerekir mi yoksa*içimden"yaparsam şöyle olsun"şeklinde yeminde bulunsam geçerli olmaz mı?

  - Merhabalar, ben bir yemin ettim ama onu tutamadım oruç tutmam gerektiğini biliyorum yemini bozduktan hemen tutmak zorundamiyim ( bir sinirle soyledim )

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Yemin kefareti için tutulacak oruca nasıl niyet edilir?


  Reklam  - İçinden geçen yeminler geçerli değildir. Yeminin yemin olması için, dil ile telaffuz edilmesi gerekir. Bu sebeple, insanın kendi içinden tasavvur ettiği bir yemin, yemin sayılmaz.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/397-98).

  - Merhabalar. Bir yeminin kefaretini geciktirmeden ilk fırsatta yerine getirmelidir. İlk önce kefareti ödenmelidir. Eğer buna gücü yetmezse 3 gün oruç tutmalıdır.

 3. Misafir
  Bütün mezheplerde mi yemin şartları aynı yani hanefi mezhebine görede geçersiz midir içimizden edilen yeminler?

 4. Selam2
  Devamlı Üye
  Verilen cevaplar hanefi mezhebine göredir zaten. Türkiyede en yaygın mezhep budur. Eğer farklı bir mezhebe göre yazılırsa o zaman o mezhep ismi belirtilir.

 5. Misafir
  Selamun aleykum yemin kefareti icin ben oruc tutuyorum bugun 2.gunum yalniz niyet ederke ayni zamanda kazaya kalan oruc borclarimda var ve ben yemin kefareti icin nasıl niyet edecegimi bilmedigimden kazaya kalan orucumu tutmaya diye niyet ettim.sorum su ayni zamanda bu yemin kefareti orucu yerine gecer mi

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. İki farklı oruç için niyet edilemez. Kaza orucu ayrıdır ve kefaret orucu ayrıdır. Bu şekilde niyet ettiğin her ne ise sadece o orucu tutmuş olursun. Kefaret orucunda arka arkaya 3 gün ara vermeden tutman gerekir.

 7. Misafir
  Kardeşimin üstüne bir erkekle konusmayasaya yemin ettim ama konuştum sonuçta okula gittim için mecbur kaldım konuşmaya 3 -gün oruç tutsam yeminim bozulur mu ben yeminimi bozduktan sonra oruç tutacagim

 8. arifselim
  Yönetici
  Yemini bozduktan sonra yemin kefareti o zaman yerine getirilir. Ancak kardeşinin üzerine edilen yemin geçerli bir yemin değildir. Yemin ancak Allah adına edilirse geçerli olur.

 9. ömerfaruk
  Üye
  SA hocam

  yeminde sınır var mıdır ?
  bir de yemini bozduktan sonra tekrar yemin etmek gerekir mi ?

 10. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Yeminde sınır var mıdır derken ne demek istediğini anyalamadım. Sayıyı soruyorsan bir yemin için bir defa söylemek yeterlidir. Yeminini bozduktan sonra bir daha yemin etmek gerekmez.

 11. ömerfaruk
  Üye
  Hocam ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.

  şimdi hocam ben masturbasyon yapmamak için tövbe ettim tövbe mi güçlendirmek için de yemin ediyordum yemini bozduktan sonra tekrar yemin edilmesi gerek diye biliyordum her tövbe bozusumda yeminim de bozuluyordu ve ben hep yemin hem de tövbe ediyordum

  sürekli yemin etmek günah mıdır ?
  bir de sayı derken yani mesela 3 defadan sonra yemin kapası kapanır şeklinde ?

 12. imam
  Üye
  Yemin eden kişi yeminini bozduğunda artık o yemin geçerli değil ve kefaret gerekir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
yemin kefareti orucuna nasıl niyet edilir,  yemin orucuna nasıl niyet edilir,  yemin bozma orucuna nasıl niyet edilir,  yemin bozma orucu niyeti,  kefaret orucuna nasıl niyet edilir,  yemin orucu niyeti,  yemin bozma orucu nasıl tutulur