+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Kuranda ve sahih hadislerde olmayan şevval orucu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuranda ve sahih hadislerde olmayan şevval orucu

  Reklam
  Sual: Allaha çok şükür ki müslüman doğmuşum.Ancak dinimin şeyhlerin şıhların v.s tarafından yalan yanlış öğretilmesinden rahatsızım.
  Örnek vermek gerekirse şevval orucu denen oruç.Orucun ne zaman,nasıl ve hangi şartlarda tutulacağı Kur'anda açıka belirtilmişken uydurma hadis ve söylemlerle insanların kafaları karıştırılmak isteniyor.Her defasında ellerinde Kur'an la çıkıp '' herşey burada açıkça yazılmıştır'' diyenler neden bazı konularda fetva verirler anlamıyorum.O şekilde konuşanlara şöyle bir cevabım olacak.Bana Kur'an dan ayetlerle ve sahih peygamber hadisleriyle şevval orucunu açıklasınlar.Kur'an da olmayan ve peygamber hadislerinde adı bile geçmeyen şeyi ''yapılmalı'' yaftasıyla bizlere ezberletmeye çalışan şeyhlere lanet olsun.
  Allahın ilk emri '' OKU '' olmasına rağmen bizleri kendilerini dinlemeye mecbur bırakmak isteyen sahte dinciler ve ona uyan cehil cühela farklı bir din yaşamakta.
  Kur'anda olmayan ve peygamberin sahih hadislerinde geçmeyen şeylere inanmaya zorlanmamız Allaha şirk koşmaktan başka birşey değildir.Aklı olan her insan bunun böyle olduğunu bilir.
  Sonuç olarak Kur'an ve sahih peygamber hadisleri haricinde hiçbirşeye inanmayalım,Yüce Allah ın ilk emrine yani ''OKU'' emrine uyalım,okuyup öğrenelim.dinleyerek değil.
  Yukarıda verdiğim örneğe mezhepleri de dahil edebiliriz. ama konu şimdilik dağılmasın..
  Allahın merhameti hepimizin üzerine olsun.. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kuranda ve sahih hadislerde olmayan şevval orucu


  Reklam  Cevap: Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Peygamberimiz (S.A.V.) "Ramazanda orucunu tutup da Şevval'den de altı gün oruç tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibi sevap alır" buyurmuştur. Altı gün Şevval orucunu ayrı ayrı tutmak mümkün olduğu gibi, ara vermeden üst üste altı gün tutulması da mümkündür.
  Şafiî mezhebine göre; bu altı günü Şevval ayı içerisinde ayn ayrı tutmakla sünnet sevabı kaza-nılır ise de, Şevval ayının ikinci günü, yani bayramın birinci gününden başlayarak üst üste ara vermeden tutulması daha faziletlidir

  diyanet


  Bana Kur'an dan ayetlerle ve sahih peygamber hadisleriyle şevval orucunu açıklasınlar
  Kur'an da geçmiyor bu doğru ama hakkında hadis vardır,
  Namazın kılınış şekli ve rekatlarıda Kur'an da geçmiyor
  herşeye uydurma diyemezsiniz buna hakkınız yok sen tutmazsan
  tutma bu sadece seni bağlar=(


  “Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval’den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur”(Müslim ve Tirmizî) 3. emniciba
  Hep Üye
  Kardesım sen kımsın nıye bırılerın aklını karıstırmaya calısıyormus gıbısın

+ Yorum Gönder
kuranda şevval orucu,  şevval ayı kuranda geçiyormu