+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan orucunu niyetlenip, sonrada kasden bozmanın cezası 61 oruç tutmak mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan orucunu niyetlenip, sonrada kasden bozmanın cezası 61 oruç tutmak mıdır ?

  Reklam

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Ramazan orucunu niyetlenip, sonrada kasden bozmanın cezası 61 oruç tutmak mıdır ?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşim. Bu konuda bazı ihtilaflar olmuştur. Makbul olan görüş hanefi mezhebinde kasten orucunu yiyerek orucunu bozana 60 gün kefaret ve bir günde kaza gerektiğidir. Bu konuda geçen bazı hadisi şeriflerde şöyle geçmektedir:

  Bir gün bir aya bedeldir. Diğer ay da cezadır. (Ebu Davud)

  "Peygamber Efendimiz (asm) Ramazanda orucunu bozan bir adama bir köle azat etmesini yahut iki ay oruç tutmasını yahut da altmış fakiri doyulmasını emir buyurmuş.” (Müslim)

  Alimler, bilerek ve isteyerek bir gıda veya gıda özelliği taşıyan her türlü maddeyi almak durumunda hem kaza hem de kefaret gerekeceğini söylemişlerdir. (Diyanet İlmihali)

 3. Misafir
  Ramazan'da yatmadan gönülden oruca niyetlenip ezan okunduktan sonra fakat gün ağarmadan niyetinden vazgeçmenin cezası nedir. Eğer 61 oruç tutmaksa ardarda mı tutulmalıdır

 4. Şem'a
  YÖNETİCİ
  niyetinden vazgeçmenin cezası nedir.
  Niyetten vaz geçmek yani orucu bozmak hanefi mezhebine göre 60+1 gün oruç tutulacak. 60 gün ara vermeden olması gerekir.

+ Yorum Gönder
niyetlenip oruc bozmak gunahmi,  niyetlenip orucu bozmak