+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Bayramlaşma hakkında ramazan bayramı hutbesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bayramlaşma hakkında ramazan bayramı hutbesi

  Reklam
  Sual: Bayramlaşma hakkında ramazan bayramı hutbesine ihtiyacım var bana bir tane güzel hutbe yazar mısınız ? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Bayramlaşma hakkında ramazan bayramı hutbesi


  Reklam  Cevap: BAYRAM HUTBESİ

  Aziz Müslümanlar!
  Rahmet, mağfiret ve bereketi bol olan mübarek Ramazan ayını, dün akşamki iftarla yolcu ettik ve bugün de bayrama ulaştık. Bayram, Cenab-ı Hakkın Müslümanlara ihsan ettiği büyük bir lütuftur.
  Bu bayramın, aziz milletimiz ve bütün İslam alemi için hayırlara vesile olmasını dilerim.
  Muhterem Müslümanlar!
  İbadet ve hayırların, Allah katında en çok kabule şayan olduğu Ramazan ayı boyunca, Rabbimize karşı kulluk görevlerimizi, gücümüz yettiğince yerine getirmeye çalıştık. İrademizi güçlendiren, nefsimizi terbiye eden orucu, Allah rızası için bütün uzuvlarımızla tutmaya gayret ettik. Yüce Mevlâ’ya kul olmanın şuuru içinde, günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunduk. Kalplerimizi kötülüklerden arındırmasını Yüce Mevla’dan istedik. Allah’ın lütfü ile “Temizlenen, Rabbinin adını anıp O’na kulluk eden kimse şüphesiz kurtuluşa ermiştir”1 mealindeki ayetin müjdesine, mazhar olduk.
  Değerli Kardeşlerim!
  Ramazan ayının sonunda mü’minler; bayramı, engin bir sevinçle karşılarlar. Bayram süresince birbirlerini ziyaret ve tebrik ederek, dostluklarını pekiştirirler. Birbirlerine hediye sunar, ikramda bulunurlar. Zira Müslüman inanır ki, “Farz ibadetlerden sonra, Allah katında amellerin en faziletlisi, Müslüman’ı sevindirmektir.”2
  Müslümanlar, bayram vesilesiyle Cenab-ı Hakk’ın rahmet ve mağfiretine nail olabilmek için, iyilikte, hayırda ve yardımlaşmada birbirleriyle yarışırlar. Zira Müslüman inanır ki bayramlar, dini heyecanın yanında, sosyal huzurun gelişmesine ve milli dayanışmanın pekişmesine de vesile olan en güzel fırsatlardır. Bu itibarla, Müslümanlar zekat ve fitre gibi hayırlarını bayramdan önce dağıtmaya önem verirler. Böylece zenginiyle, fakiriyle bütün müminlerin huzur içerisinde bayram geçirmelerine yardım ederler.
  Kıymetli Mü’minler !
  Bayramlarda herkes neşeli olur. Ancak çocuklar, büyüklerden daha çok sevinç ve heyecan duyarlar. Bu sebeple onlarla, böyle günlerde daha çok ilgilenmeliyiz. Onları mutlu edebilmek için, her türlü fedakârlığı göstermeliyiz. Dini ve milli adetlerimizi onlara da öğretmeliyiz. Bu arada birbirimize karşı olan sevgi ve saygımızı daha da artırarak, kırgınlık ve küskünlüklere son vermeliyiz. İslamın sevgi, saygı, barış ve bağış dinî olduğunu unutmamalıyız. Milletçe dost geçinmeye, hoş geçinmeye azmetmeliyiz.
  Birlikte rahmet, ayrılıkta felaket olduğunu unutmamalıyız. Bu arada, Ramazanda kazandığımız iyi ve güzel alışkanlıklarımızı devam ettirmeliyiz. Ramazandan sonra da kötü huy ve davranışlara tekrar dönmemeliyiz.
  Bizleri huzur ve sükûn içerisinde daha nice bayramlara eriştirmesi için, Yüce Allah’a duada bulunmalıyız.
  Bu vesileyle bütün din kardeşlerimizin Ramazan bayramını en kalbi duygularla tebrik eder, Cenab-ı Hakkın yardım ve mağfiretini niyaz ederim.
  ________________________________
  1 El-A’lâ,87/14-15.
  2 Fethu’l-Kebir, c. 1, s. 46.


  DİYANET

+ Yorum Gönder