+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruç rurmayan namaz kılmayan biriyle evlenmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruç rurmayan namaz kılmayan biriyle evlenmek

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Oruç rurmayan namaz kılmayan biriyle evlenmek


  Reklam  Cevap: Herşey dengine göre olursa daha mutlu olunur
  Dini vecibelerini yapmaya uğraşan bir insan hele bu bir bayansa
  tam tersi bir düşünce sistemine sahip olan böyle bir hayat tarzı
  ile yaşayan bir erkeğin geçinmeleri imkansız gibidir aralarında aşılmaz
  uçurumlar olur fakat aslında içinde olupda bir türlü hayatına geçiremiyen
  bazı insanlar eşlerini örnek alarak kendilerini düzeltebiliyorlar.

  -----------------------


  Sual: Namaz kılmayan ve tesettüre riayet etmeyen Hıristiyan bir kızla evlenmek caiz olduğuna göre, namaz kılmayan, oruç tutmayan açık saçık giyinen bir Müslüman kızla evlenmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu görüşüm yanlış mıdır?
  CEVAP
  Hıristiyan kızla evlenmek tahrimen mekruhtur, harama yakındır. Yani Hıristiyan kızla evlenmek zaruretsiz caiz olmaz. Bugün kitap ehli yani Hıristiyan kız da bulmak çok güçtür. Çoğu müşriktir. Müşrikle evlenmek ise kesinlikle caiz değildir. Kitap ehli kız bulunsa bile, Hıristiyan yani kâfir kızla, fâsık Müslüman kız mukayese edilmez. Hıristiyan kızın başını kapatması ve hiçbir ibadeti yapması gerekmez, çünkü gayrimüslimin önce iman etmesi gerekir. İmansız ibadetlerin faydası olmaz. Âhirette Hıristiyan kadına, niye namaz kılmadın, niye oruç tutmadın, niye içki içtin diye sorulmaz. Ona sadece niye Müslüman olmadın diye sorulur, ama Müslüman kadının namaz kılma zorunluluğu vardır, içki içemez, saçlarını açamaz. Böyle bir kadın fâsık olur. Fâsık, çekinmeden, açıkça günah işleyen, mesela beş vakit namaz kılmayan, açık gezen kimse demektir. Fâsıkla evlenmemeli, çünkü Şir’at-ül İslam kitabındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Kızını fâsıkla evlendirenin duası ve ibadetleri kabul olmaz.)
  (Fâsıkla evlenmeye razı olanın, kabrinden kalkarken, alnında “Allah’ın rahmetinden ümidini kesmiş” yazısı bulunur.)
  (Şefaatime kavuşmak isteyen, kızını fâsıkla evlendirmesin!)

  S. Ebediyye’deki bir hadis-i şerif meali de şöyledir:

  (Bir kimse, kızını fâsıka [kötü kimseye] verirse, Allahü teâlânın emanetine hıyanet etmiş olur. Emanete hıyanet edenlerin gideceği yer, Cehennemdir.)
  Görüldüğü gibi, Hıristiyan kızla da, fâsık kızla da evlenmek uygun değildir. Saliha bir kızla evlenmek ise bir nimettir. 3. tekturk
  Devamlı Üye
  Deserr Rose`den Allah razi olsun bilgilendirme edabinda guzel yazmis...
  Gunumuzde hiristiyanla evlenmek caizdir deyip musluman kizlar varken dinsiz imansizlar ile evlenenler veya evlenmek isteyenler cok...insaAllah bu yukarida yazili olanlari , o fikirde olanlar da okur..

+ Yorum Gönder