+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden İki adet arası on beş günden az temiz kalanlar oruç tutabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İki adet arası on beş günden az temiz kalanlar oruç tutabilir mi?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: iki adet arası onbeş günden az temiz kalanlar oruç tutabilir mi?


  Reklam  Cevap: İki âdet arasındaki temizlik süresi en az on beş gündür(Hanbeli mezhebine göre on üç gündür (el-Muğnı, 1/310))
  En uzun suresi hakkında belli bir sınır yoktur Bu temizlik suresi bazen aylarca hatta yıllarca sürebilir Ancak kanın devamlı akması gibi âdet belirlenmesine ihtiyaç olduğu zaman o kadının her ayda on gun adetli olduğu takdir edilir ve bu kadın diğer günlerde temiz sayılır.(el-Fetava'l-Hındıyye, 1/37, Tahtavı, s 112)


 3. Misafir
  Merhaba 15 günden az temiz kalan bir bayan orucunu nasıl ayarlamali. Mesela 13 gün temiz kaldı bu durumda iki gün daha oruç tutup sonra mı orucu bırakmalı yoksa asıl adet olması gereken zamana kadar orucuna devam mı etmeli. Lütfen bilgilendirir misiniz?

 4. arifselim
  Yönetici
  Aslında yukarıda bu konuda kaynağından cevap verilmiştir. En az iki adetin arası 15 gündür. Bunu hesaplayarak gelen akıntıların adetten olup olmadığını bilir. Eğer iki gün erken gelen bu akıntılar adet kanaması ise bu durumda ibadetlerini bırakır çünkü bu adetin zamanının değişmesinden olabilir.

 5. Misafir
  6 gun adet gordum daha on gun gecmeden yine oldum bu ozur sayilirmi oruc tutabilirmiyim kac gun tutuyum veya hala devam ederse 15gunden sora orucumu adetli mi sayiyim

 6. arifselim
  Yönetici
  Adet süren normal de 6 gün ise artık sonra gelen ufak akıntılar adetten sayılmazlar. 10 gün geçmeden gelen akıntı ise normalde adet değildir. ama adet kanaması gibi gelirse bu adetten olabilir çünkü adet düzeni bozulmuş olabilir.

 7. Misafir
  Bende gunlerdir bunu araştırıyorum ne yapacagimi bilmiyorum

  Ben ayın 13de adet gordum 4 gun normalde 10 gun sürüyordu doktor adet düzenleyici hap verdi 4 günü başladım 1 gun unutum oruc tuyorum ama akşamları peçeteme kan geliyor boy abdesti alıp niyetleniyorum bugün normal adetmiş gibi geldi oruç tutmak istiyorum ne yapmaĺiyım

 8. arifselim
  Yönetici
  10 güne kadar gelen akıntılar adetten sayılır ve 10. günde gusül alıp ibadetlerine başla. Eğer adet düzenin değişirse artık ona göre hareket edersin.

 9. Misafir
  Ramazanda adet oldum ve on gün olunca arefe aksamı abdest aldım ve ertesi gün adetim bitti fakat dün tekrar gelmeye başladı ve arada altı gün var namaz kılabilir miyim

 10. arifselim
  Yönetici
  Artık bu durumda bu gelen akıntı adet kanı sayılmaz bu bir özür kanamasıdır. Adetin en fazla süresi 10 gündür bu 10 gün içerisinde olursa adetten denilebilir ama siz zaten bunu da geçirmişsiniz. İki adet arasındaki temiz kalma süresi ise en az 15 gündür.

 11. Misafir
  Logusaliktan sonra emzirdigim için 1 senedir adet görmüyordum ama geçen ay 2 gun ve bu ay sadece 2 gün adet gördüm ve namazımi bıraktım kılmadim. Bıraktığım vakitlerini borcunu ödemeli miyim?

 12. arifselim
  Yönetici
  Bir adetin en kısa süresi 3 gündür. Bu durumda 3 gün boyunca kılmadığın namazlarını kaza etmene gerek yoktur. Ama bundan fazla kılmadıklarını kaza etmen gerekir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
iki adet arası 15 günden az olursa,  iki adet arası kaç gün olmalı,  iki adet arası kaç gün olursa özür sayılır,  iki adet arası temiz kalma süresi,  15 günden önce adet,  iki adet arası kaç gün olmalı dinen,  iki adet arası temizlik süresi ne kadar olmalı