+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Astım Hastası Nefes Açıcı Sprey Kullansa Orucu Bozulur Mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Astım Hastası Nefes Açıcı Sprey Kullansa Orucu Bozulur Mu?

  Reklam

 2. Arsoy
  Devamlı Üye

  Cevap: Astım Hastası Nefes Açıcı Sprey Kullansa Orucu Bozulur Mu?


  Reklam  Cevap: ORUÇLUYKEN NEFES AÇICI SPREY KULLANMANIN HÜKMÜ:
  Astım hastaları kolayca nefes alıp verebilmek için genelde nefes açıcı spreyler kullanırlar. Oruçluyken ağızlarına sıktıkları bu spreylerin orucu bozup bozmayacağı hususunda farklı görüşler ileri sürülmüştür.

  Kanaatimce astım hastalarının tedavi maksadıyla ağızlarına sıktıkları bu spreyler oruçlarını bozmaz. Çünkü bunu kullananlar, ağızlarına bir kere sıkmakla belli bir süre rahatlamakta ve nefes alıp vermeleri kolaylaşmaktadır. Bir defa sıkmakla bu tüpten ağza yaklaşık çeyrek miligram ilâç girmekte ve bu ilâç mideye ulaşmadan direkt olarak bronşlar tarafından emilmektedir. Bir gramın dört binde biri kadar olan ilâç, önemsenmeyecek derecede az ve göze görünmeyecek kadar basit, havada uçuşan ve ağza girince de orucu bozmayan toz zerrecikleri mesabesinde olduğundan orucu bozmaz.

  Sindirim sistemine girmeden direkt olarak boğazdaki bronşlar tarafından emilen çeyrek miligram miktarındaki ilâç zerreciklerini kullanmak, orucu etkilemez ve oruçlunun orucunu bozmaz. (M. Edip Gilgil, İthâf, 3/58.)

  (Büyük Şafii İlmihali, Mehmet Keskin, s. 312-327)

+ Yorum Gönder