+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Şafiyim 2 aylık bebeğin anne karnında ölmesi halinde kaç içinde oruç tutulur kanama 1hafta sürdü ve kesildi lohusa sayıl Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafiyim 2 aylık bebeğin anne karnında ölmesi halinde kaç içinde oruç tutulur kanama 1hafta sürdü ve kesildi lohusa sayıl

  Reklam

 2. Ramadan
  Devamlı Üye

  Cevap: şafiyim 2 aylık bebeğin anne karnında ölmesi halinde kaç içinde oruç tutulur kanama 1hafta sü


  Reklam  Cevap: Kürtaj olan veya düşük yapan kadından gelen kan, nifas mıdır?
  CEVAP
  Düşüğün herhangi bir uzvu, mesela parmağı, tırnağı belli ise, bütün çocuk doğurmuş gibi olur. Gelen kan nifas olur. Eğer hiç bir yeri belli değilse, nifas olmaz. Fakat üç gün veya daha fazla akarsa, hayz olur. Eğer hayzdan kesileli 15 gün veya daha fazla olmuşsa böyledir. Eğer üç günden eksik kesilir ise veya daha hayz kesileli 15 gün olmamış ise, hayz değildir. Burun kanı gibidir. Namazını kılar ve orucunu tutar.

  İki âdet arasında en az 15 gün temizlik hâli olur. Kan, en az 15 günlük temizlikten sonra gelip 3 günden önce kesildiğinde, namaz vaktinin sonu yaklaşıncaya kadar bekler. Sonra gusletmeden yalnızca abdest alıp, o namazı kılar ve önce kılmadıklarını kaza eder. O namazı kıldıktan sonra kan yine gelirse, namaz kılmaz. Yine kesilirse vaktin sonuna doğru abdest alıp, o namazı kılar ve kılmadıklarını kaza eder. 3 gün tamam oluncaya kadar böyle yapar. Üç gün kan gelip, normal âdet süresinden önce kesildiğinde, namaz vakti sonuna kadar bekler, kan görmezse gusledip, o namazı kılar. Kılmadıklarını kaza etmez. Normal âdet zamanı geçinceye kadar bekler.

 3. Misafir
  Benimde aynı sekilde fakat ben hanifiyim loğusa sayılırmiyim banada aynilari oldu.

+ Yorum Gönder