+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Basur hastasıyım doktor anüs bölgesinden içeri parmağıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Basur hastasıyım doktor anüs bölgesinden içeri parmağıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu?

  Reklam
  Sual: hayırlı ramazanlar ben basur hastasıyım bugün oruca niyetlendim fakat agrılarım cogalınca doktoruma gittim muayene esnasında doktor anüs bölgesinden iceri parmagıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu??? cevap,ınız için şimdiden teşekür ederim... ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Basur hastasıyım doktor anüs bölgesinden içeri parmağıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu?


  Reklam  Cevap: Asıl itibariyle bir insan unutarak yiyip içse, cinsi yakınlıkta bulunsa veya doktora muayene olsa bile bu çeşit davranışlardan sonra ne oruç bozulur, ne de kaza veya kefaret gerekir. Oruca bir zarar gelmiş olmaz.

  Hatta oruçlu olduğunun farkında olarak bile muayene olunsa yine oruç bozulmamaktadır. İnsanın dübürüne, kadınıun fercine kuru olarak parmağın girmesi bile orucu bozmaz. Su veya yağ ile ıslanmış bir parmağın ön veya arka tarafa sokulması orucu bozar. İnsan ön tarafa pamuk koyar da iyice kaybolursa, bu takdirde oruç bozulur.

  Muayene esnasında tıbbi aletin bir kısmı dışarıda kalacak olursa oruç bozulmaz Fakat bir ilaç sürülerek konursa oruç bozulur. Fakat bir zaruret olmadıkça Ramazan ayının dışında muayene olmak gerekir. (8)


  8) Aileye Özel Fetvalar, Mehmed Paksu, Nesil Basım Yayın, 1999


 3. Misafir
  Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozar mı?


  Ağrı kesici, ateş düşürücü olarak veya diğer bazı amaçlarla makattan; mantar ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde ferçten fitil kullanılmaktadır. Lavman, tıbbî operasyon öncesi veya kabızlıkta kalın bağırsak da bulunan dışkının, anüsten içeriye, sıvı verilerek dışarı çıkarılmasıdır. Sindirim sistemi, ağızla başlayıp anüsle sona eren, sindirim borusu ile sindirim bezlerinden oluşur. Sindirim borusu ise, ağızla başlar. Ağzın gerisinde yutak bulunur. Sonra yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs gelir. Sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Kalın bağırsaklarda ise, sadece su, glikoz ve bazı tuzlar emilmektedir. Kadının ferci ile sindirim sistemleri arasında ise bir bağlantı bulunmamaktadır. Bu itibarla kadınların fercinden kullanılan fitiller, orucu bozmaz. Makattan kullanılan fitiller ise, her ne kadar sindirim sistemine dahil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitillerde gıda verme özelliği bulunmadığı ve makattan fitil almak yemek ve içmek anlamına gelmediği için, orucu bozmaz. Lavman yaptırmak konusunda ise, iki durum söz konusudur; kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur. Ancak, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, verilen su ile birlikte bağırsaklarda bulunan dışkının dışarıya çıkarıldığı ve bu esnada emilen su da, çok az olduğu için oruç bozulmaz. (5)

  5) T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Resmi Sitesi

 4. Misafir
  Ayni sorun bendede var ve buradaki yazılan cevap sasirtti beni. Fitil ve benzeri makatdan sokmak bozmaz yaziyor.

 5. Misafir
  1 - Hemorid kremi sürmeliyim orucum bozulur mu ?

  2 - Makat içi elle muayene orucu bozarmî

 6. arifselim
  Yönetici
  1- Makat içerisine sürülmediği sürece oruç bozulmaz.

  2- Makat içi muayenede eğer bir ilaç veya krem sürülerek yapılırsa oruç bozulur. Aksi takdirde oruç bozulur.

 7. Misafir
  Adetim düzensiz 14 günde bir bu ay 19 günde oldu ama umre yaotim yorulmadan leke geldi 3 gün sonra kanama olue ve 13 gün sürer bunun 10 günü adet kanaması diğer kalan günler Özür bu durumda ne yapmaliyim o ilk gelen leke nin ardından 3 gün namaz oruc vs devamı yoksa asıl kanama gelince mi birakayim

 8. arifselim
  Yönetici
  İlk gelmeye başlayan akıntılar adetten sayılır ve 10 günden sona devam edenler ise özürden sayılır. senin yapman gereken adet dönemin başlangıcında olan akıntıları adetten sayacaksın. 10 günde hala kesilmemişse bile gusül alır ve ibadetlerine başlamalısın.

 9. Misafir
  Hocam ben makattan parmak sokarak dışkı yapıyorum oruçlu iken de yaptım ama orucu boz Canını bilmiyorum bazı yerlerde bozar bazı yerlerde ise bozmaz diyor ıslak peçete ile Makati içini temizliyorum nolur yardimci olun Ağlıyorum uyuyacadim inşallah bozulmamistir orucum Rabbim kabul eder inşallah daha 17 yaşındayım

 10. arifselim
  Yönetici
  Bu bir hastalıktan dolayı ise bu şekilde ihtiyacını gidermen caizdir. Yoksa makat içini temizleme gereği yoktur. Oruçluyken parmak sokulması ise orucu bozmaz. Ancak ilaç, krem ve benzeri bir şey içeri girerse oruç bozulur. Islak mendilin ıslaklığı da bir görüşe göre bozar.

+ Yorum Gönder
basur kremi orucu bozar mı,  basur fitili orucu bozar mı,  makatin icine krem surmek orucu bozarmi,  makata krem sürmek orucu bozar mı,  makata krem surmek orucu bozarmi,  hemoraidi doktora gostermek abdesti bozar mi,  hemoroid kremi sürmek orucu bozar mı