+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Orucun Toplum Hayatına Bakan Faydaları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Orucun Toplum Hayatına Bakan Faydaları

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Orucun Toplum Hayatına Bakan Faydaları


  Reklam  Cevap: Orucun Toplum Hayatına Bakan Faydaları
  orucun insan sağlığına ve hayatına faydaları nelerdir
  orucun sağlık açısından yararları
  2011 ramazan ayı bilgiler namaz vakitleri

  Orucun emredilmesinin hikmetlerinden birisi de, toplum hayatındaki farklı tabakaların birbirlerinin hayat şartlarını daha iyi anlamalarına vesile olmasıdır.

  İnsanların geçim şartları farklı farklıdır. Kimileri zenginken, kimleri de fakir olarak hayatlarını sürdürürler. Cenâb-ı Hak, bu farklılığa binaen, zenginleri zekât ve sadakalarla fakirlerin yardımına davet ediyor. Hâlbuki zenginler, fakirlerin acınacak acı hallerini ve açlıklarını normal şartlarda anlayamazlar. Ancak oruçtaki açlıkla tam hissedebilirler. Eğer oruç olmazsa, kendinden başkasını görmeyen ve düşünmeyen çok zenginler, açlık ve fakirlik ne kadar elîm ve onlar şefkate ne kadar muhtaç olduğunu tam olarak anlayamaz.

  İnsandaki hemcinsine şefkat ise, hakikî bir şükrün esasıdır. Hangi fert olursa olsun, kendinden daha fakirini bulabilir; ona karşı şefkat etmekle yükümlüdür. Eğer bir insan için, oruçla nefsine açlık çektirmek mecburiyeti olmazsa, şefkat vasıtasıyla yardım etmekle yükümlü olduğu muhtaç insanlara ihsanı ve yardımı yapamaz, yapsa da tam olamaz. Çünkü hakikî olarak o hâleti kendi nefsinde hissetmez.


+ Yorum Gönder