+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruca cünüp ve niyetsiz başlamak hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruca cünüp ve niyetsiz başlamak hakkında

  Reklam
  Sual: ben sahura kadar uyumuyorum geceden cünüpdüm ve bugün oruç tutmucam dedim yınede sahurda yemek yedım ama niyetlenmedim bugün oruç tutmucam dedim cünüp oldugum için bunu kimseyede söylıyemedım abdeste alamadım iftara kadarda hiç birsey yemedım oruçlu gibi hocam sizce oruçlu sayılırmıyım yoksa sayılmazmıyım çünkü oruca baslarken cünüpdüm sahuru yedim ama oruç tutmucam dedim lütfen bilgilendirirmisiniz ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Oruca cünüp ve niyetsiz başlamak hakkında


  Reklam  Cevap: kardeşim,
  1- Oruç tutmucam demeseydiniz, sahura kalkmak, yemek yemek bile niyet sayılacağından orucunuz geçerli olurdu. Ancak siz oruç tutmucam demişsiniz yani oruç için değil aç olduğunuz için sahurda yemek yemişsiniz. Bu durumda oruçlu sayılmazsınız. Çünkü dille tutmucam diye ikrar etmişsiniz.
  2- Oruca cünüp olarak başlanabilir. Hatta cünüpken oruçta tutulabilir. Ancak orucunuzun sevabı ne kadar olur Allah bilir. En güzeli yatmadan önce yıkanmaktır.

 3. Guray
  Karadeniz
  Oruç için gusül şart değil ancak namaza engel olduğu için namaz vakti geçmeden gusül alınmalıdır aksi halde günaha girersiniz

 4. Misafir
  hocam ben 2. kez oruçluyken bilerek cünüp oldum. sahura kalktım ama oruç tutmayacam demedim bu kefaret gerektirrmi bilgiliendiriniz tşk ?

+ Yorum Gönder
cenabet oruca başlamak,  cenabet oruca baslamak