+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Başağrısına dayanamadım niyetli orucumu bozdum hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Başağrısına dayanamadım niyetli orucumu bozdum hükmü nedir?

  Reklam
  Sual: benim bi sorum olacak ben orucumu ilk günden beri tutamadım adetliydim benim adet günlerim çok uzun sürüyor dün gusül abdesti aldım gece sahurladım oruca niyetlendim ama sabah kalktımda çok kötü durumdaydım baş ağrısı vardı dayandım öğleye kadar sonra dayanamadım bozdum orucumu ben hep böyle oluyorum oruç tutarken hasta oluyorum tansiyonum düşüyor bozuyorum bu duruma çok üzülüyorum böyle bozduğum zamanlarda durum ne olur çok günahamı giriyorum acaba napmam gerekir ? 2. _müberra_
  Devamlı Üye

  Cevap: Başağrısına dayanamadım niyetli orucumu bozdum hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: bacım bende zor dayanıyorum oruca,geçen yıl 2 gün şiddetli baş ağrıısndan(,sinüzittten) dolayı bende bozmak durumunda kaldım ,ayrıca yaz aylarında ,tansiyonum 10 un altında ,ayruca romatizma ağrılarm da var ı,günlerde hem sıcak vede uuzun .
  ben bu duruma kendimce bi çare buldum ;sana tavsiyem öğün öncesi yani iftarda ve saurda yemek den önce maydanoz ye ,ben yiyorum çok faidesi oluyor ,oruç tutmam kolaylaşıyor ,lütfen sende dene,rabbim cümlemize kolaylık versin
  geçmiş olsun

 3. EarthQuake®
  Yolcu
  2. Hastalık: Bir hasta canının helak olacağından veya aklının gitmesinden veya hastalığının artmasından veya uzamasından korkacak olursa, oruç tutmayabilir ve tutmuş olduğu orucu bozabilir. Sonradan iyileşince tutamadığı günleri kaza eder.

  Bununla beraber yalnızca kuruntuya bağlı korku yeterli değildir. Ya hastanın tecrübesinden veya görülen belirtilerden dolayı, kendisince kuvvetli bir zan bulunmalıdır.Yahut uzman Müslüman bir doktor tarafından tutamayacağı söylenmelidir.

  Yine ağır sıtma nöbetine tutulan kimse, henüz sıtma belirmeden orucu bozarsa, bunda sakınca yoktur. Fakat gün aşırı sıtmaya tutulan kimse belli günde sıtmanın geri dönmesi sebebiyle kendisini zayıf düşüreceğini düşünerek orucunu bozduğu halde, sıtma meydana çıkmamış olsa kendisine keffaret gerekmez”.

  Ömer Nasuhi Bilmen Büyük İslam İlmihali, Oruç Kitabı

+ Yorum Gönder