+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan da özür sebebiyle tutulmayan orucun yerine verilen paraya ne denir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan da özür sebebiyle tutulmayan orucun yerine verilen paraya ne denir?

  Reklam

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Ramazan da özür sebebiyle tutulmayan orucun yerine verilen paraya ne denir?


  Reklam  Cevap: Tâkatsizliği ve güçsüzlüğü her geçen gün artarak devam eden ve artık düzelmesi ihtimali olmayan düşkün ihtiyarlar ve şifâsız hastalar, farz ve vacib olan oruç borçlarından kurtulmak için, her oruca mukabil bir fidye verirler. Bir fidye - âyet-i kerîmede de belirtildiği gibi - bir fakiri tam bir gün doyurmaktır. Bir günde ise iki öğün vardır.
  Fidyeler, yalnız bir fakire verilebileceği gibi, birden fazla fakirlere de verilebilir. Ramazan içinde verilebileceği gibi, evvelinde veya sonunda da verilebilir. Fakirleri sabah - akşam günde iki öğün doyurmak suretiyle olabileceği gibi, öğünlerin parasını vermek suretiyle de olabilir. Para toptan da verilebilir, her gün ayrı ayrı da...
  Oruç tutma gücünde olmayan kimse, fidye verebilecek kadar zengin de değilse, yapacağı iş, Allah'tan afv ve mağfiret dilemektir. Fidye vermek mecburiyeti, onun üzerinden kalkmıştır..

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Ramazan da özür sebebiyle tutulmayan orucun yerine verilen paraya ne denir?
  Ramazan da özür sebebiyle tutulmayan
  orucun yerine verilen paraya ''FİDYE'' denir

+ Yorum Gönder
tutulmayan oruc yerine verilen para,  ramazanda tutulmayan orucun parası,  ramazanda oruç tutmayınca verilen paraya ne denir,  oruç tutmayınca verilen paraya ne denir,  ramazanda verilen paraya ne denir,  tutulmayan oruca ne denir