+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden İnşaatta zor şartlar altında çalışan birisi orucu yeyip daha sonra yerine tutabilir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnşaatta zor şartlar altında çalışan birisi orucu yeyip daha sonra yerine tutabilir mi ?

  Reklam
  Sual: selamu aleykun mumsema hocam size öncelikle bir soru sormak istiom hocam ben ramazan da inşaatta çılışıyom ve çok yoruluyom bizim patron da allah var kendide oruç tutuyor ama bizi hadinden fazla yoruyo kendisi parayı biraz fazla sever hocam ramazanda çalışmıcam ailede tek çalışan benim 4 kardeşime bakıyom hocam ban bir yol gösterin ....bildiğiniz üzere hava çok sıcak inşaatta ama cehenem dahada sıcak bana bir yol gösterin allah razı olsun ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: İnşaatta zor şartlar altında çalışan birisi orucu yeyip daha sonra yerine tutabilir mi ?


  Reklam  Cevap: A.S kardeşim.

  bünyesi veya içinde bulunduğu durum ve şartlar sebebiyle orucu zor tutan, oruç tutmakta zorlanan, devam ettiği takdirde hasta olmaktan veya mecbur olduğu işini yapamamaktan korkan kimseler oruç tutmak yerine her gün için bir fidye verebileceklerdir. Eski zamanlarda yaşlılık yüzünden zayıf düşmüş kimselerle emzikli ve hâmile kadınlar "orucu tutmakta zorlananlar"a örnek olarak zikredilmiştir. Bunlardan yaşlıların oruç yerine fidye vereceklerinde ittifak vardır. Diğer ikisine gelince, meselâ Şâfiî ve Mâlik'e göre bunlar da fidye verirler, sonra da mazeretleri ortadan kalkınca kazâ ederler. Hanefîler'e göre bu ikisi fidye vermezler, sonradan tutamadıkları oruçlarını kazâ ederler.

  Günümüzde dökümcü, maden, beton ve yol işçisi, tellâk, hamal gibi ağır işlerde çalışan kimselerin de "orucu tutmakta zorlananlar" sınıfına dahil edileceği hükmü birçok fıkıhçı tarafından benimsenmiştir. Bunlar da zarar gördükleri takdirde oruç tutmak yerine fidye verebileceklerdir.

  Fidye bir yoksulun bir günlük yiyeceğidir. Fıkıhçılar bunu buğday, arpa ve hurmadan bir müd (dört koşam) miktarı olarak belirlemişlerdir. Bu yiyecekler Hz. Peygamber döneminde bölgenin temel gıdaları idi. Başka zaman ve mekânlarda da fidye "temel yiyeceklerin orta kalitede olanından bir günlük ihtiyaç karşılığı" olarak tesbit edilmelidir. Bu miktar fidyenin alt sınırıdır. Âyete göre daha fazlasını vermek, veren için dünya ve âhirette hayırlara vesile olacaktır (ayrıca bk. Mâide 5/89).

  Hasta ve yolcu olanlara oruç tutmama ve başka zamanda sayısınca kazâ etme izin ve imkânı verilmiş olmakla beraber, önemli bir güçlüğün ve engelin bulunmaması halinde bu durumlarda da orucun tutulması, "Tutmanız sizin için daha hayırlıdır" buyurularak tavsiye edilmiştir. Bu cümleyi "genel olarak oruç ibadetinin insanlar için iyilikler getireceği" şeklinde anlayan, hastalık ve yolculukta oruç tutmakla ilgili olmadığını ileri süren fıkıhçılar da vardır. 3. m.deniz
  Devamlı Üye
  Günümüzde dökümcü, maden, beton ve yol işçisi, tellâk, hamal gibi ağır işlerde çalışan kimselerin de "orucu tutmakta zorlananlar" sınıfına dahil edileceği hükmü birçok fıkıhçı tarafından benimsenmiştir. Bunlar da zarar gördükleri takdirde oruç tutmak yerine fidye verebileceklerdir.
  ercan27 kardeş kaynak verebilir misin

 4. EarthQuake®
  Yolcu
  Yazısı Hayrettin Karaman'ın sitesinden alıntı.

 5. Hoca
  erimeye devam...
  selamu aleykun mumsema hocam size öncelikle bir soru sormak istiom hocam ben ramazan da inşaatta çılışıyom ve çok yoruluyom bizim patron da allah var kendide oruç tutuyor ama bizi hadinden fazla yoruyo kendisi parayı biraz fazla sever hocam ramazanda çalışmıcam ailede tek çalışan benim 4 kardeşime bakıyom hocam ban bir yol gösterin ....bildiğiniz üzere hava çok sıcak inşaatta ama cehenem dahada sıcak bana bir yol gösterin allah razı olsun
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  "Oruç tutmamayabilirsiniz" dememizi beklemeyin. Allah'ın emri her şeyden âlidir.
  Allah (cc) yardımcınız olsun.

+ Yorum Gönder