+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruçluyken görülen baş ağrısına öneri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruçluyken görülen baş ağrısına öneri

  Reklam
  Sual: Oruçluyken görülen baş ağrısına önerileriniz? Ramazan orucunda olan baş ağrısını nasıl önleyebilirim açıklar mısınız ? ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Oruçluyken görülen baş ağrısına öneri


  Reklam  Cevap: Oruçluyken görülen baş ağrısına öneriOruçluyken görülen baş ağrısı çekilmez mi oluyor? Çaresi çok basit. İşte Oruçluyken görülen baş ağrısı için nefes ve gevşeme egzersizi önerisi... Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel¸ oruç tutanların aç kalma süresi uzun olduğu için yaşayabilecekleri baş ağrılarının¸ nefes egzersizleriyle giderilebileceğini bildirdi.

  Prof. Dr. Yücel¸ orucun özellikle gün boyunca çalışmak zorunda kalanları zorladığını belirterek¸ "Oruç tutmak çok çeşitli ağrılara neden olabilir. Bunların başında beslenme düzeninin değişmesi ve çok uzun süre aç kalınması nedeniyle oluşan¸ mide-bağırsak sisteminden kaynaklanan ağrıları sayabiliriz. Yine oruca bağlı olarak¸ kan basıncı oynamalarına bağlı bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumun da baş ağrısı olarak karşımıza çıktığını görebiliriz ya da ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak çok şiddetli baş ağrısı gelişebilir" dedi.

  Prof. Dr. Ayşen Yücel¸ "Vücutta hafif ve orta şiddette meydana gelen ağrılar¸ nefes ya da gevşeme egzersizleriyle geçirebilir. Ama ağrıyı çeken kişinin bu egzersizleri nasıl uygulayacağını bilmesi gerekir. Fakat ağrı¸ orta şiddetten fazlaysa¸ bu egzersizlerin faydası olsa bile tam olarak ağrıyı geçiremeyebilir" diye konuştu.

  Özellikle gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra dikkati dağıtma egzersizlerinin uygulanabileceğini ifade eden Yücel¸ şu bilgileri verdi:

  "Dikkati dağıtma egzersizleri¸ başka bir şeyle uğraşma¸ müzik dinleme veya kişinin kendisini rahatlattığını önceden bildiği herhangi bir şeyle uğraşması şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca imkan varsa¸ loş ve sessiz bir ortamda uzanma¸ temiz havaya çıkma gibi bir takım tedbirler de ağrının azalmasını sağlayabilir."


  Ramazan Rehberi

+ Yorum Gönder