+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Kaza orucu tutarken unutarak bir şey yense o orucu tekrar tutmak gerekir mi? Bu hüküm nafile oruç içinde aynı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaza orucu tutarken unutarak bir şey yense o orucu tekrar tutmak gerekir mi? Bu hüküm nafile oruç içinde aynı mıdır?

  Reklam

 2. bahrun
  Bahr-ı Umman

  Cevap: Kaza orucu tutarken unutarak bir şey yense o orucu tekrar tutmak gerekir mi? Bu hüküm nafile oruç içinde aynı mıd


  Reklam  Cevap: oruçta bilmeyerek birşey yemek yada içmek kesinlikle oruca bir engel değildir...bu durum nafile oruç içinde aynıdır birşeyi değiştirmez...

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Ramazandan kalan kaza orucunu tutarken, bilerek yenip-içilse sadece kazası gerekir. Çünkü bu orucu tutmak farz ise de senenin her hangi bir gününde tutulabilir. Ramazan ayında tutulan oruç ise o ay içerisinde oruç tutulması farz olduğundan bilerek bozulunca kefaret gerekir.

  Halbuki kazaya kalan orucu belli bir ay veya günde tutmak farz olmayıp istediğimiz, zaman tutma hakkımız vardır. Bu sebeple kazaya kalmış Ramazan orucunu bilerek bozsak bile sadece bir gün kaza etmek yeterlidir.

  İster Ramazan orucucunu, isterse kaza oruçlarını ya da nafile oruçları tutarken bilmeden, unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Aklına gelince yemeyi içmeyi bırakır ve oruca devam eder. Ancak unutarak yedikten sonra nasıl olsa bozulmuştur, diyerek yemeye içmeye devam ederse bir gün kaza orucu tutması gerekir.


  Mehmet Paksu

+ Yorum Gönder
kaza orucunda unutarak yemek,  kaza orucu unutarak yemek