+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı?

  Reklam
  Sual: Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı? Oruçlu bir kimsenin Merhem ve ilaçlı bant kullanması orucunu bozar mı ? ? 2. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı?


  Reklam  Cevap: Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  merhem orucu bozar mı diyanet

  Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz (Merğinânî, el-Hidâye, I, 123; Kâsânî, Bedâiü’s-sanâî, II, 244; İbn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, II, 395; Din İşleri Yüksek Kurulu 22. 09. 2005 Tarihli Karar).

+ Yorum Gönder
ilacli bantlar orucu bozarmi