+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Gıybet (dedikodu) orucu bozar mı? Birisi benim aleyhimde haksız bir suçlamada bulunsa benda karşılık versem oruca zarar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gıybet (dedikodu) orucu bozar mı? Birisi benim aleyhimde haksız bir suçlamada bulunsa benda karşılık versem oruca zarar

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gıybet (dedikodu) orucu bozar mı? Birisi benim aleyhimde haksız bir suçlamada bulunsa benda karşılık versem oruca


  Reklam  Cevap: Gıybet orucu bozmaz ise de haramdır ve orucun sevabını azaltır.
  "Ve o orucun ekmeli ise, mide gibi bütün duyguları, gözü, kulağı, kalbi, hayali, fikri gibi cihazat-ı insaniyeye dahi bir nevi oruç tutturmaktır. Yani, muharremattan, mâlâyâniyattan çekmek ve herbirisine mahsus ubûdiyete sevk etmektir. Meselâ, dilini yalandan, gıybetten ve galiz tabirlerden ayırmakla ona oruç tutturmak; ve o lisanı, tilâvet-i Kur’ân ve zikir ve tesbih ve salâvat ve istiğfar gibi şeylerle meşgul etmek; meselâ gözünü nâmahreme bakmaktan ve kulağını fena şeyleri işitmekten men edip, gözünü ibrete ve kulağını hak söz ve Kur’ân dinlemeye sarf etmek gibi, sair cihazata da bir nevi oruç tutturmaktır. Zaten mide en büyük bir fabrika olduğu için, oruçla ona tatil-i eşgal ettirilse, başka küçük destgâhlar kolayca ona ittibâ ettirilebilir."

+ Yorum Gönder