+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Şaban Ayında Oruç Tutmanın Önemi ve Faziletleri Nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şaban Ayında Oruç Tutmanın Önemi ve Faziletleri Nelerdir?

  Reklam
  Sual: Şaban Ayında Oruç Tutmanın Önemi ve Faziletleri Nelerdir? Şaban Ayı içinde oruç tutmanın önemini yazar mısınız ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Şaban Ayında Oruç Tutmanın Önemi ve Faziletleri Nelerdir?


  Reklam  Cevap: Şâban ayının ekserisini, hattâ tamamını oruçlu geçirmek çok iyi olur. Peygamber efendimiz, diğer aylara göre Şâban ayında daha çok oruç tutardı.
  Hazret-i Aişe vâlidemiz buyurdu ki:
  “Resûlullahın, hiçbir ayda Şâban ayından daha fazla oruç tuttuğunu görmedim. Hemen hemen Şâban ayının tamamını oruçla geçirirdi.”
  Ramazandan sonra en fazîletli orucun hangisi olduğu suâl edilince Peygamber efendimiz, “Şâban ayında tutulan oruçtur.” buyurdu.
  Allahü teâlâ günahları affetmek için böyle mübârek ayları, günleri, geceleri sebep yaratmıştır. Allahü teâlânın bu ni'metinden istifâde etmeye çalışmalıdır! Fırsatı kaçırmamalıdır.
  Şâban-ı şerîf, hayırların çoğaldığı, bereketlerin indiği, hatâların terk edildiği, günahların örtüldüğü bir aydır.
  Ba'zı âlimler de şöyle buyurdu: "Yıl ağaç gibidir. Receb ayı, ağacın yapraklı olduğu, Şâban meyveli, Ramazan ise, meyvesinin toplanacağı zaman gibidir. Receb Allahü teâlâdan magfiret, Şâban şefâ'at, Ramazan sevâbların kat kat olduğu aydır."
  Aişe Validemiz, “Yâ Resûllah, seni Şâban ayında oruçlu görüyorum, hikmeti nedir? diye sorduğunda, Peygamberimiz, “Ey Âişe, Şâban öyle bir aydır ki, o senenin içinde ölecek kimselerin isimleri deftere yazılıp Melek-ül mevte, can alıcı meleğe teslîm olunur. Ben ancak oruçlu bulunduğum halde ismimin deftere geçirilmesini arzû ederim” buyurdu.
  Yine Peygamberimiz, “Şâban ayının son Pazartesi günü oruç tutanın günahları mağfiret olunur” buyurdu. Enes bin Mâlik hazretlerinin bildirdiği hadîs-i şerîfte: “Şâban ayına, Şâban denmesi, ondan Ramazan için büyük hayırların geçmesi, Ramazan ayına Ramazan denmesi, bu ayda günahların yanması sebebiyledir” buyuruldu.


+ Yorum Gönder
saban ayinda oruc tutmanin faziletleri,  şaban ayında oruç tutmanın önemi ve faziletleri,  şaban ayı orucunun fazileti,  şaban ayında oruç tutmanın fazileti,  saban ayi orucu faziletleri,  saban orucu fazileti,  şaban ayı orucu fazileti