+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan bayramı gelenekleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan bayramı gelenekleri

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Ramazan bayramı gelenekleri


  Reklam  Cevap: BAYRAM GELENEKLERİ
  İnegöl’de kutlanan bayramların başında Ramazan bayramı ile Kurban bayramı gelir. Bu bayramların halkın yaşamında özel bir yeri ve anlamı vardır.  Bayramların kutlanması çeşitli çevrelere göre az çok değişiklikler göstermekle birlikte genellikle kutlamalar birbirine benzer.
  İnegöl’de bayram hazırlıkları onbeş gün önceden genel temizlik biçiminde başlar. Bayramlar öncesinde kandil geceleri lokma yapılarak komşulara, mahalle çocuklarına, yakınlara dağıtılır. Aynı gece Kur’an okunarak ölülerin ruhlarına fatihalar sunulur.


  Arife günü bayram yemekleri hazırlanır. Bayram yemekleri cevizli ekmek, çorba, kuru fasulye, sarma, yahni, pilav, börek, sütlaç ve baklavadan oluşur. Arife gecesi ailenin tüm bireyleri yıkanır. Bayram sabahı erkenden kalkılır. Herkes en yeni bayramlık giysilerini giyerler. Erkekler bayram namazına giderler, kadınlar gerekli sofra hazırlıklarını yaparlar.
  Bayram namazı sonrasında erkekler toplu olarak mezarlıklara giderler. Orada hem kişisel olarak yakınlarına hem de toplu olarak tüm ölülere fatihalar okurlar, dualar yaparlar. Ardından eve gelinir. Sofraya toplu olarak oturularak bayram yemeği yenir. Bazı çevreler hafif kahvaltı yapar. Yemekten sonra eller yıkanır, ailede en büyükten başlayarak bayramlaşma yapılır. Küçükler para verilerek sevindirilir. Sonra komşular, büyükler, dostlar gezilerek bayramları kutlanır. Kutlamada büyüklerin elleri, küçüklerin gözleri öpülür.
  Bayram ziyaretine gelenlere kolonya, çikolata, baklava ikram edilir.


+ Yorum Gönder
ramazan bayramı gelenekleri