+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan ayı ve oruç nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan ayı ve oruç nedir

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ramazan ayı ve oruç nedir


  Reklam  Cevap: Ramazan, Hz. Ömer zamanında düzenlenen Ay takvimine dayalı bir takvim olan Hicri takvime göre yılın 9. ayı ve İslamiyette kutsal sayılan aydır. Hz. Ömer zamanında Arap Yarımadası'nda; Persler, Romalılar ve başka medeniyetlerin kullandığı Güneş ve Ay takvimleri kullanılmaktaydı. Hicaz-Asir bölgesinde ise hem Güneş hem de Ay takvimi kullanılıyordu. Kullanılan Ay takviminde günümüzde Ramazan olarak adlandırılan ay 7. ay idi. O dönemde kabul edilen değişiklikle Muharrem ayı Rebiülevvel yerine ilk ay yapılınca Ramazan ayı 9. ay olmuştur.
  Ramazan ayındaki oruç nedir?

  Bakara Suresi'nde anlatıldığı üzere Kur'an'ın Hz. Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır, bu ay içinde "oruç" tutmak inananlara borç kılınmıştır. Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek (katı-sıvı) ve cinsel ilişkide bulunmak yasaktır.


  Kökenbilim (Etimoloji)


  Arapça kökle yazılırsa (RMDh رمض) kökünden "ramadan رمضان) diye yazılır. Günümüzde sözcük içindeki (z) harfinin keskin (z) ile söylenen hali Arapça köke göre; yanmak anlamıyla geçerli kullanıma sahiptir. İslam inancına göre oruç tutulan ve Kuran'ın indiği ay olan ramazan ise bu yanmak kelimesine bağlı olarak, orucun tüm günahları yakıp mahvettiğine inanılmıştır.
  Ramazan 1 İslâm'da oruç ayının başlangıcı.

+ Yorum Gönder