+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ömürde bir defa üç ayları (Recep, Şaban, Ramazan) tam olarak oruç tutmak gerekir, ya da çok faziletlidir, diyorlar. Peyg Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ömürde bir defa üç ayları (Recep, Şaban, Ramazan) tam olarak oruç tutmak gerekir, ya da çok faziletlidir, diyorlar. Peyg

  Reklam
  Sual: Ömürde bir defa üç ayları (Recep, Şaban, Ramazan) tam olarak oruç tutmak gerekir, ya da çok faziletlidir, diyorlar. Peygamberimiz'in böyle bir sünneti var mıdır? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ömürde bir defa üç ayları (Recep, Şaban, Ramazan) tam olarak oruç tutmak gerekir, ya da çok faziletlidir, diyorla


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;  Üç aylar peşpeşe oruç tutmak diye bir şey yoktur. Rasûlüllah ne kendisi böyle bir oruç tutmus ne de ümmetine tavsiye etmiştir.
  Ancak Şaban Ayında oruç tutmanın faziletlerinden söz edilmiş, hattâ Şabanı Rasûlüllahın tamamen tuttuğu olmuştur.(71/a Buharî, savm 52)
  Ama Ramazan dışında hiçbir ayı tam tutmadığı rivayetleri daha güçlüdür.(71/b Buharî, savm 53; Müslim, siyam 34; Ibn Mâce, siyam 30; Tirmizî, savm 57)
  Ayrıca, özellikle zorlanacak olanlar için, Şabanın son yarısında oruç,tutmamak tavsiye edilmiştir: Tâ ki, Ramazana güçlü girilsin ve Ramazan orucu şevkle ve zevkle tutulsun. (bk. Fıkıh Ansiklopedisi)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder