+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazanda tutamadığımız orucumuzu bir sonraki senenin ramazan ayına kadar tutamaz daha sonra tutarsak onun için keffaret Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazanda tutamadığımız orucumuzu bir sonraki senenin ramazan ayına kadar tutamaz daha sonra tutarsak onun için keffaret

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ramazanda tutamadığımız orucumuzu bir sonraki senenin ramazan ayına kadar tutamaz daha sonra tutarsak onun için k


  Reklam  Cevap: Orucun kazası , Ramazan sona erdikten sonra gelecek ramazan'a kadardır. Borcu ödemek için kazada acele etmek menduptur. Hemen yapılamayan her ibadetin kazasına azmetmek vaciptir.

  İkinci Ramazan'ın vaktinin girmesine, tutulmayan oruçlar sığacak kadar bir zaman kaldığı zaman, kaza etmede acele etmek vaciptir.

  Şafiiler, bir kimse Şer'i bir özür sahibi olmaksızın Ramazan'da oruç tutmamışsa bunu acele olarak kaza etmesi gerektiği düşüncesindedirler. Üzerinde Ramazan'a ait kaza borcu bulunan kimsenin nafile oruç tutması mekruhtur.

  Fakat bir kimse kazayı yapmadığı halde ikinci Ramazan gelip çatarsa cumhura göre girmiş bulunan Ramazan çıktıktan sonra bu kişiye hem kaza hem de kefaret (fidye) lazım gelir. Hanefilere göre geciktirme ister bir özür sebebiyle olsun ister olmasın bu kişiye fidye gerekmez. Şafiilere göre yılların tekrarlanması ile fidyede tekrarlanır.

  Vehbe Zuhayli, İsl.Fık.Ans.c.3,s.206

  Bir müslümanın değişik zamanlarda tutamadığı oruçlarının toplamı 60 gün ise bunları değişik zamanlarda ayrı ayrı tutabilir
  .

+ Yorum Gönder