+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Kandilde nafile orucu kaç gün tutulur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kandilde nafile orucu kaç gün tutulur

  Reklam

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Kandilde nafile orucu kaç gün tutulur


  Reklam  Cevap: Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak efdaldir. Yalnızca geceden sonraki günde de oruç tutulabilir.

  Mesela mirac kandili cumayı cumartesiye bağlayan gece ise cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır.

  Regaib kandili perşembe ile cuma arasındaki gece olduğuna göre cuma günü oruç tutmak efdaldir. Bundan önce perşembe günü de oruç tutulabilir.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Kandillerde oruç tutulur mu? kısaca
  Kandil günlerinde nasıl oruç tutulur Özet

  Dini açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubi, el-Cami’ li Ahkami’l-Kur’an, Riyad 2003, XIV, 15). Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece Teravih namazı kılınmakta ve Ramazanın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede Teravih namazı kılınmamaktadır. Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela “Recebin ilk cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. Gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.
  Bu itibarla kandil gecelerinde tutulan nafile oruçların asıl zamanı geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir. Bununla beraber mübarek gecenin ihya edildiği günü de ekleyerek iki veya daha fazla gün oruç tutulabilir.


+ Yorum Gönder
kandillerde kaç gün oruç tutulur,  regaip kandilinde kaç gün oruç tutulur,  regaip kandilinde kac gun oruc tutulur,  kandil orucu kaç gün tutulur,  regaip kandilinde kaç gün oruç tutulmalı,  regaip kandili kaç gün oruç tutulur,  regaib kandilinde kaç gün oruç tutulur