+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Kazaya kalmış 2 ay orucum var Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kazaya kalmış 2 ay orucum var

  Reklam
  Sual: 2doğum yaptım ikiside ramazan ayına geldi tutamadım ve şimdi ben bu kazaya kalmış oruçlarımı tutmak istiyorum nasıl niyet edebilirim ve perşembe le cumayıda tutabilirmiyim lütfen beni bilgilendirirmisiniz çok teşekkür ederim ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: kazaya kalmış 2 ay orucum var


  Reklam  Cevap:
  Oruç Borçları

  Çok oruç borçlarım var. Tutmaya gücüm yetmiyor. Peş peşe 3–4 gün ancak tutabiliyorum, daha sonra devam ettiremiyorum. Ramazan’da bile zorlanıyorum; titriyorum. Oruç borcumu nasıl ödeyeyim?”
  Meşrû bir özür sebebiyle gününde tutulamayan Ramazan oruçları daha sonra gününe gün olmak üzere kaza edilirler. Kazaya mümkün olan en erken vakitte başlanır ve tahammül sınırları dikkate alınarak tutulur; peş peşe tutulması şart değildir. Tahammül sınırları çerçevesinde birkaç gün tutulup, daha sonra birkaç gün ara verilip dinlenilebilir.

  Kaza orucu için Sünnet-i Seniyyeden bir disiplin getirmek de mümkün. Meselâ; kaza oruçları eğer haftanın Pazartesi ve Perşembe günlerine denk getirilirse, hem sünnet sevabı alınmış olur; hem de kaza orucu tutulmuş olur. Haftanın iki günü de ağır geliyor ise, yalnız Pazartesi veya yalnız Perşembe günlerini kaza orucu için tahsis etmek de mümkün. Bu durumda haftada bir gün olmak sûretiyle, borcumuz olan oruç yıl içerisine dağıtılarak tutulursa fazla yorulmadan ve tahammül sınırlarımızı da aşmadan borcumuz olan orucu tutmamız mümkün olur. İçinde bulunduğumuz üç aylar da kaza oruçlarını tutmak için, bize eşsiz manevî feyizler ve bereketler sunar.
  Allah kabul etsin. Âmin

  arşivden Alıntı+ Yorum Gönder