+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Beş yıl hiç oruç tutmadım bu oruçların kazasını nasıl tutmam gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Beş yıl hiç oruç tutmadım bu oruçların kazasını nasıl tutmam gerekiyor?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: beş yıl hiç oruç tutmadım bu oruçların kazasını nasıl tutmam gerekiyor?


  Reklam  Cevap:
  geçliğimde 5 sene hiç oruç tutmadım nasıl kaza edebilirim
  Kardeşim buda 5 Ramazan Orucu ve yaklaşık 150 gün yapar
  sağlık durumun el verdiği sürece tutmaya gayret göstermelisin,
  ayrıca Allah c.c ya tövbe istiğfar etmelisin
  Tevvabburrahim olan Allah c.c tövbeleri çok kabul edendir.
  ayrıca arşivimizdeki yazıyı okursan faydalı olacağını düşünüyorum.

  selam ve dua ile...

  __________________________________________________

  Oruç Borçları

  Çok oruç borçlarım var. Tutmaya gücüm yetmiyor. Peş peşe 3–4 gün ancak tutabiliyorum, daha sonra devam ettiremiyorum. Ramazan’da bile zorlanıyorum; titriyorum. Oruç borcumu nasıl ödeyeyim?”
  Meşrû bir özür sebebiyle gününde tutulamayan Ramazan oruçları daha sonra gününe gün olmak üzere kaza edilirler. Kazaya mümkün olan en erken vakitte başlanır ve tahammül sınırları dikkate alınarak tutulur; peş peşe tutulması şart değildir. Tahammül sınırları çerçevesinde birkaç gün tutulup, daha sonra birkaç gün ara verilip dinlenilebilir.

  Kaza orucu için Sünnet-i Seniyyeden bir disiplin getirmek de mümkün. Meselâ; kaza oruçları eğer haftanın Pazartesi ve Perşembe günlerine denk getirilirse, hem sünnet sevabı alınmış olur; hem de kaza orucu tutulmuş olur. Haftanın iki günü de ağır geliyor ise, yalnız Pazartesi veya yalnız Perşembe günlerini kaza orucu için tahsis etmek de mümkün. Bu durumda haftada bir gün olmak sûretiyle, borcumuz olan oruç yıl içerisine dağıtılarak tutulursa fazla yorulmadan ve tahammül sınırlarımızı da aşmadan borcumuz olan orucu tutmamız mümkün olur. İçinde bulunduğumuz üç aylar da kaza oruçlarını tutmak için, bize eşsiz manevî feyizler ve bereketler sunar.
  Allah kabul etsin. Âmin

  arşivden Alıntı
+ Yorum Gönder