+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Yeminin kefareti: Herhangi bir meselede edilen yeminin bozulması halinde, tutulması gereken orucun hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yeminin kefareti: Herhangi bir meselede edilen yeminin bozulması halinde, tutulması gereken orucun hükmü nedir?

  Reklam

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Yanıt: yeminin kefareti: Herhangi bir meselede edilen yeminin bozulması halinde, tutulması gereken orucun hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: Yemîn ileride yapılacak bir işe Allah'ın şahit tutulması olduğundan, yerine getirilmelidir. Yerine getirilmemesi halinde yemîn bozulmuş olur; keffâret ödenmesi gerekir. Yemînin keffâreti ise, on fakiri doyurmak veya giydirmek ya da köle azât etmektir. Buna gücü yetmeyen kimse üç gün peşpeşe oruç tutar.

  Yüce Allah, "Allah sizi kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yemînlerinizden dolayı değil, fakat kalplerinizin kastettiği yemînlerden dolayı sorumlu tutar. Yemînin keffâreti, ailenize yedirdiğinizin ortalamasından on fakiri yedirmek yahut giydirmek ya da bir köle azât etmektir. Bulamayan üç gün oruç tutmalıdır; yemîninizin keffâreti budur. Yemîn ettiğinizde yemînlerinizi tutun. Şükredesiniz diye Allah size böylece âyetlerini açıklıyor." buyurmaktadır (Mâide, 5/89).

+ Yorum Gönder
edilen yeminin bozulması,  edilen yeminin kefareti,  yeminin bozulması,  tutulmayan yeminin kefareti,  Tutulmayan yemin kefareti nedir,  tutulmayan yeminin kefareti nedir