+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gerekir mi?

  Reklam

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Yanıt: ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gereki


  Reklam  Cevap: Ramazanda mazeretsiz oruç tutmamak haramdır, büyük günahtır. Önce, tutulmayan oruçlar için tevbe edilir. Sonra gününe gün, yani kaç gün tutulmamışsa o kadar gün kaza orucu tutulur. Bir kimse, Ramazan ayında 30 gün oruç tutamasa, tutamadığı gün kadar kaza orucu tutar. Bu oruçlara kefaret gerekmez. Kefaret, oruç tutmamanın değil, niyetli iken Ramazan orucunu kasten bozmanın cezasıdır. Çok yaşlanıp, ölünceye kadar Ramazan orucunu veya kaza oruçlarını tutamayacak ihtiyar ve iyi olmasından ümit kesilen hasta, gizli olarak yiyip içer! Hadis-i şerifte, (Oruç tutamayacak kadar yaşlı veya iyi olmasından ümit kesilen hasta fidye verir) buyuruluyor. Çok yaşlı olup oruç tutamayan kimse, zengin ise, her günün orucu için fidye verir. Fakir olan fidye vermez, dua eder.

+ Yorum Gönder