Konusunu Oylayın.: Ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gerekir mi?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gerekir mi?
 1. 15.Aralık.2010, 13:20
  1
  Misafir

  Ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gerekir mi?


  Ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gerekir mi? Mumsema ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassa kefalet gerektirirmi


 2. 15.Aralık.2010, 13:20
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassa kefalet gerektirirmi

 3. 15.Aralık.2010, 13:49
  2
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Eylül.2010
  Üye No: 79032
  Mesaj Sayısı: 2,007
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 21
  Bulunduğu yer: Uzaklardan..

  Yanıt: ramazan ayı içinde bugün çok sıcak çalışmam lazım deyip niyet etmeden o gün oruç tutmassam kaza ve kefaret gereki
  Ramazanda mazeretsiz oruç tutmamak haramdır, büyük günahtır. Önce, tutulmayan oruçlar için tevbe edilir. Sonra gününe gün, yani kaç gün tutulmamışsa o kadar gün kaza orucu tutulur. Bir kimse, Ramazan ayında 30 gün oruç tutamasa, tutamadığı gün kadar kaza orucu tutar. Bu oruçlara kefaret gerekmez. Kefaret, oruç tutmamanın değil, niyetli iken Ramazan orucunu kasten bozmanın cezasıdır. Çok yaşlanıp, ölünceye kadar Ramazan orucunu veya kaza oruçlarını tutamayacak ihtiyar ve iyi olmasından ümit kesilen hasta, gizli olarak yiyip içer! Hadis-i şerifte, (Oruç tutamayacak kadar yaşlı veya iyi olmasından ümit kesilen hasta fidye verir) buyuruluyor. Çok yaşlı olup oruç tutamayan kimse, zengin ise, her günün orucu için fidye verir. Fakir olan fidye vermez, dua eder.


 4. 15.Aralık.2010, 13:49
  2
  Feseyekfikehumullah  Ramazanda mazeretsiz oruç tutmamak haramdır, büyük günahtır. Önce, tutulmayan oruçlar için tevbe edilir. Sonra gününe gün, yani kaç gün tutulmamışsa o kadar gün kaza orucu tutulur. Bir kimse, Ramazan ayında 30 gün oruç tutamasa, tutamadığı gün kadar kaza orucu tutar. Bu oruçlara kefaret gerekmez. Kefaret, oruç tutmamanın değil, niyetli iken Ramazan orucunu kasten bozmanın cezasıdır. Çok yaşlanıp, ölünceye kadar Ramazan orucunu veya kaza oruçlarını tutamayacak ihtiyar ve iyi olmasından ümit kesilen hasta, gizli olarak yiyip içer! Hadis-i şerifte, (Oruç tutamayacak kadar yaşlı veya iyi olmasından ümit kesilen hasta fidye verir) buyuruluyor. Çok yaşlı olup oruç tutamayan kimse, zengin ise, her günün orucu için fidye verir. Fakir olan fidye vermez, dua eder.
+ Yorum Gönder