+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Orucumu bozdum kaç gün tutmam gerekiyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. özicik
  Üye

  Orucumu bozdum kaç gün tutmam gerekiyor

  Reklam
  Sual: merhaba ben özlem.geçtiğimiz ramazan ayı içerisinde birgün iftara birkaç saat kala kan verdim ve bayıldım sonra ayıldığımda orucumu bozmam gerektiği söylendi bende bozdum.ben kaç gün oruç tutacağım.diyanet.gov.tr adresine de yazdım cvp alamıyorum.aydınlatırsanız sevinirim.
  saygılarımla. ? 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: orucumu bozdum kaç gün tutmam gerekiyor


  Reklam  Cevap: Merhaba Aleykum Selam
  İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir. (1)


  Soru: Oruçluyken bayılmak orucu bozar mı? Bir de ayıldıktan sonra su içmek 60 gün kefareti gerektirir mi?
  Cevap: Orucu bozan şeyler, yemek, içmek ve cinsel ilişkidir. Bunun yanı sıra hastalar ve yolcular dilerlerse oruçlarını tutmayabilirler. Oruçluyken hastalanan kişiler de ilaç içmek maksadıyla oruçlarını bozabilirler.
  Bayılan kimseler de hasta gibidirler. Ayıltmak için kendisine su verilmişse veya kendisi ayıldıktan sonra kendine gelebilmek için su veya ilaç içmişse orucu bozulmuş olur. Ramazandan sonra onun yerine sadece bir gün oruç tutar(2)  1_http://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/default.aspx

  2-http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/hastaliktan-dolayi-bozulan-orucun-yerine-kac-gun-oruc-tutulur.html

+ Yorum Gönder