+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruç borcumu şevval ayındamı şevvaldan sonramı tutmalıyım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruç borcumu şevval ayındamı şevvaldan sonramı tutmalıyım

  Reklam
  Sual: Benim ramazandan kalan borçlarım var.Yalnız ben önce sadece şevval ayı olduğu için yani Allah rızası için tutmak istiyorum.Ama bana önce borçlarımın tutulacağını daha sonradan şevval ayının orucunu tutmamı söylüyorlar.yada ikisinide hem borç hemde Allah rızası için tutabileceğimi söylüyorlar.Ama öncelik sadece şevval ayı olduğu için tutmak istiyorum...daha sonra ilerki zamanda borçlarımı tutmak istiyorum..SİZCE NE YAPABİLİRİM.... ? 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Oruç borcumu şevval ayındamı şevvaldan sonramı tutmalıyım


  Reklam  Cevap: Kardeş kaza oruçlarınız varsa onları tutmanız daha iyidir. Şahsen ben de sizin durumunuzdayım fakak ben de kazalarımı tutuyorum. Çünkü Şevval orucu nafile, Ramazan orucu farzdır. Mahşer meydanında nafilelerden değil farzlardan sorgulanacağız. O yüzden bence kaza oruçlarınızı tutsanız kendiniz için daha iyi etmiş olursunuz.

  Selametle


 3. Berât1
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTİR
  Kaza ve nafile oruçları Receb ve Şaban ve diğer aylarda tutmakta mahzur yoktur. Fakat kaza oruçlarını, mazeretsiz geciktirmemek iyi olur! Bu aylarda kaza orucu tutan, bu aylarda nafileye verilecek sevaplara da kavuşur. (Nevadir-i fıkhiyye)

  Receb ve Şaban aylarında kaza orucu veya nafile oruç, her gün veya aralıklı olarak da tutulur. Tek başına Cuma veya Cumartesi günü oruç tutmamalıdır! Perşembe ile Cuma veya Cuma ile Cumartesi birlikte tutulursa mahzuru olmaz.

  Receb veya Şabanda oruç tutarken, kazanız varsa, (İlk kazaya kalan Ramazan orucumu tutmaya) diye niyet edersiniz. Kazanız yoksa, kaza orucu tutmak yine caizdir. 4. Ramadan
  Devamlı Üye
  Önce kaza borçları tutunuz sonra nafile oruç tutarsınız.

+ Yorum Gönder