+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Ramazan kazasını tutarken bilerek bozmak kefaret gerektirir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan kazasını tutarken bilerek bozmak kefaret gerektirir mi

  Reklam

 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Ramazan kazasını tutarken bilerek bozmak kefaret gerektirir mi


  Reklam  Cevap: Kaza orucunu tutarken bilerek yenip-içilse sadece kazası gerekir. Çünkü bu orucu tutmak farz ise de senenin her hangi bir gününde tutulabilir. Ramazan ayında tutulan oruç ise o ay içerisinde oruç tutulması farz olduğundan bilerek bozulunca kefaret gerekir.

  Halbuki kazaya kalan orucu belli bir ay veya günde tutmak farz olmayıp istediğimiz, zaman tutma hakkımız vardır. Bu sebeple kazaya kalmış Ramazan orucunu bilerek bozsak bile sadece bir gün kaza etmek yeterlidir.

  İster Ramazan orucucunu, isterse kaza oruçlarını ya da nafile oruçları tutarken bilmeden, unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Aklına gelince yemeyi içmeyi bırakır ve oruca devam eder. Ancak unutarak yedikten sonra nasıl olsa bozulmuştur, diyerek yemeye içmeye devam ederse bir gün kaza orucu tutması gerekir.

  Mehmed Paksu, İslam İlmihali

  Kaza orucunu tutmak farz olduğundan geciktirmek kasten bozmak doğru değildir. Ancak bu ramazan orucunu bozmak gibi günah değildir. Kaza orucunu kasten bozan yanlış bir harekette bulunmuştur ancak haram işlemiş olmaz.


+ Yorum Gönder
kaza orucunu bozmak kefaret gerektirir mi