+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Şeker hastasıyım oruç tutamıyorum Ne yapmam gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şeker hastasıyım oruç tutamıyorum Ne yapmam gerekiyor?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Şeker hastasıyım oruç tutamıyorum Ne yapmam gerekiyor?


  Reklam  Cevap: Kur'an'da oruç tutmamayı mubah kılan mazeretler olarak hastalık, yolculuk ve oruca güç yetirememeden söz edilmiştir (Bakara 2/184-185).

  Fakihler de oruç tutmama ruhsatını bu üç durumla sınırlı tutmayı tercih etmiş, bu üç durumun ortak özelliği meşakkat olsa bile, her meşakkat halinde oruç tutulmayabileceğini söylemekte mütereddit davranmışlardır. Bunun en başta gelen sebebi, mükelleflerin sübjektif ve değişken bir durum olan meşakkati belirlemede ölçüsüz veya mütesâhil davranıp, olur olmaz bahanelerle orucu terketmesine yol açma, yani bu ruhsatı kötüye kullanma endişesidir. Bununla birlikte oruç ibadeti, netice itibariyle kul ile Allah arasında kalan bir yükümlülük ilişkisi olduğundan, mükelleflerin yukarıda sayılan mazeretler ışığında kişisel inisiyatiflerini kullanması, mazeretleri içlerine sinmediği sürece orucu terketmemesi, haklı ve geçerli bir mazeretlerinin bulunduğuna iyice kani olduklarında da anılan ruhsattan yararlanması isabetli bir tutum olur.  Dinimiz oruç tutmaktan âciz olan yaşlı kimselerin oruç tutmasını istememiş, bunun yerine, tutamadıkları her gün için bir yoksulu doyuracak kadar fidye vermelerini öngörmüştür. Bölüm başında zikredilen âyette oruç tutmaya güç yetiremeyenlerin veya tutmaya çalıştıkları takdirde büyük bir sıkıntı çekecek olanların fidye vermeleri gerektiği ifade edilmektedir. İyileşme ümidi bulunmayan hastalar da bu hükümdedir. Ancak ramazanda oruç tutma gücüne sahip olmayıp da, daha sonra kazâ edebilecek durumda olanlar, fidye vermeyip tutamadıkları oruçları kazâ ederler.

  İyileşmeyen sürekli bir hastalık nedeniyle oruç fidyesi veren kimse daha sonra oruç tutmaya güç yetirecek olsa fidyenin hükmü kalmaz; oruç tutması ve önceki tutamadığı oruçları kazâ etmesi gerekir.


  Not) Kardeşim Şeker hastalığı süregen bir hastalık yani
  hiç iyileşmeyecek ve devamlı tedavi gerektiren bir hastalıktır
  tutamadığın her bir gün için bir yoksulu doyuracak kadar fidye vermen gerekiyor,
  eğer bunada maddi gücün müsait değilse Allah c.c dan af ve mağfiret dile
  sonuçta O' seni senden daha iyi bilendir.

  Geçmiş olsun kardeşim,Allah c.c acil şifalar versin.

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  Şeker hastaları oruç tutmaz ve her gün için bir fidye verirler.

+ Yorum Gönder