+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Oruçluyken başkasını ellemek veya sarılmak orucu bozarmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruçluyken başkasını ellemek veya sarılmak orucu bozarmı

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Oruçluyken başkasını ellemek veya sarılmak orucu bozarmı


  Reklam  Cevap: Öpmek orucu bozar mı?
  Bu sorunun cevabını Peygamberimizden öğreniyoruz.
  Ebu Hüreyre´nin anlattığına göre, bir adam, geldi, Peygamberimize, oruçlunun hanımına cinsel ilişki dışında yaklaşmasını sordu. Peygamberimiz ona müsaade etti. Ardından bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Fakat ona izin vermedi.
  Peygamberimizin müsaade ettiği kişi yaşlı birisiydi, izin vermediği de genç bir insandı. (Ebu Dâvud, Savm:35.) Böyle bir halde yaşlı bir insan nefsine hâkim olabilirken, genç birisinin nefsine söz geçirmesi oldukça zordur, daha ileri giderek orucunu sakatlayabilir. Bunun için Peygamberimiz gençlere izin vermemiştir. Aynı konuda Hz. Âişe annemiz de diyor ki: “Resulullah (a.s.m.) oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi.” Hz. Âişe bunu söyleyince gülerdi. (Ebu Dâvud, Savm:33) Yine konuyla alakalı benzer bir olayı Hz. Cabir anlatıyor: Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah´ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”
  Peygamberimiz de şöyle cevapladı: “Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.) Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan´dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.
  Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.

  Mehmet Paksu


  Not_Nikah olmayan birisiyle Normal günlerdede bu şekil temaslar tamamen haramdır.
  Oruçlu kişinin bu eylemleri yapması hoşdeğildir belki oruç bozulmaz ama mekruhtur
  orucun fazileti kalmadığı gibi boşuna aç durmuş olur
  sevap yaparken büyük günah işlenmiş olunur.
  Oruçtan maksat yalnızca belirli saatlerde aç durmak değil
  bütün hal ve hareketlerimizede dikkat etmemiz gerekli...

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  Karısına sarılmak orucu bozmaz.
  -----------
  orucluyke sevgilini ellemek
  nikahsız birini ellemek orucun tüm sevabını siler.

 4. Misafir
  Nikahsız olduğum biriyle mesajlasirken gelen mezi orucu bozar mi ?

 5. arifselim
  Yönetici
  Oruçluyken mezinin gelmesi orucu bozmaz ama bu tür davranışlar normalde de caiz değildir. Oruçluyken de orucun sevabını azaltır.

+ Yorum Gönder
sarılmak orucu bozar mı,  oruçluyken sevgiliye sarılmak,  oruçluyken sarılmak orucu bozar mı,  orucluyken sarilmak orucu bozarmi,  sevgiliye sarılmak orucu bozar mı,  sevgiliye sarilmak orucu bozarmi,  sarilmak orucu bozarmi