+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden 15 gün hayız görüyorum bu halde oruç tutuyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  15 gün hayız görüyorum bu halde oruç tutuyorum

  Reklam
  Sual: ben 15 gün adet görüyorum, çok olmasada 15 günü buluyor. Ben oruç tutmak için bir hap aldım, şuan da da adet günümün içindeyim ama siyah siyah damlacıklar geliyor çok değil az geliyor.3 günden az 10 günden fazla olan adet dönemleri özür olduğuna göre benim bu siyah damlacıklarım oruca ve namaza mani olur mu ? Orucumu tutabilir namazımı kılabilirmiyim
  ? Ne yapmalıyım ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: 15 gün hayız görüyorum bu halde oruç tutuyorum


  Reklam  Cevap:
  ben 15 gün adet görüyorum, çok olmasada 15 günü buluyor.
  Hayız hali, en az 3 gün, en çok 10 gün sürer. 3 günden (72 saat) az gelen akıntı ile 10 günden (240 saat) fazla gelen akıntı muayyen halden sayılmaz.
  Bir hastalıktan geldiği kabul edilir (Diyanet İlmihali, I, 212).


  Şafiî mezhebine göre ise bu durum en az bir gün bir gece, en fazla on beş gündür.
  Hayız süresi içinde akıntının devamlı olması şart değildir. Ara sıra kesilebilir. Mesela, bir kadın üç gün kanama görse, sonra iki gün akıntı kesilse, sonra yine üç gün daha kanama olsa, o kadının hayız müddeti 8 gündür. Arada akıntısız geçen iki gün de hayız günlerinden sayılır.

  Önceden hayız süresi beş gün olan bir kadın, daha sonraki ayda beşinci günün bitiminde temizlenmeyip kendisinden altıncı, yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu günlerde de kan gelmeye devam etse, bu durum on günü geçmediği takdirde önceki beş günden sonraki akıntılar da ay halinden sayılır. Yani kaç gün kan gelmişse ay hali süresi o kadardır.

  Eğer önceki aylarda ay hali süresi beş gün olan kadının kan akıntısı on günü geçerse mesela on iki gün olursa onun ay hali yine beş gündür. Beş günden fazla olan yedi günlük süre istihâze yani özür sayılır. Bu günlerde kılınmayan namazların kaza edilmesi gerekir.

+ Yorum Gönder